Slovenský rezort diplomacie podporuje rešpektovanie španielskej ústavy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 11. októbra (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vníma súčasné dianie v Katalánsku ako vnútornú záležitosť Španielska, pričom plne podporuje rešpektovanie platného právneho rámca daného španielskou ústavou a teritoriálnu integritu Španielska. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

"V tejto súvislosti vyzývame predstaviteľov katalánskych inštitúcií, aby sa zdržali krokov, ktoré sú v rozpore s právnym poriadkom Španielska. Najlepším nástrojom na riešenie problémov v demokratickej spoločnosti je dialóg, ktorý však musí rešpektovať princípy právneho štátu a ústavu Španielska," konštatoval.

Približne 90 percent zúčastnených voličov sa v referende v nedeľu (1.10.) vyslovilo za nezávislosť Katalánska od Španielska, avšak viac ako polovica oprávnených voličov sa na ňom nezúčastnila.

Katalánski poslanci v utorok (10.10.) podpísali deklaráciu nezávislosti Katalánska. Dokument zatiaľ nenadobúda účinnosť.

Vyhlásenie nezávislosti Katalánska obsahuje aj výzvu ku všetkým štátom a medzinárodným organizáciám, aby uznali Katalánsku republiku ako nezávislý a suverénny štát. Signatári sa v ňom obracajú na katalánsku vládu, aby podnikla všetky kroky nevyhnutné na implementáciu prijatého vyhlásenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.