Nerozhodní Česi: Pol národa váha a len tretina voličov vie, koho voliť

Ľudia na Karlovom moste. Ilustračná snímka. (AP Photo/Petr David Josek) Foto: TASR AP

Praha 14. októbra (TASR) - V utorok ráno padne so zákazom zverejňovania prieskumov na Českú republiku predvolebná tma. Avšak práve v týchto posledných dňoch, hodinách a minútach sa o tohtoročnom politickom súboji rozhodne, zamýšľa sa dnes webové vydanie denníka Lidové noviny.

Podľa unikátneho prieskumu spoločnosti Behavio a katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej totiž 51 percent obyvateľov s volebným právom stále váha, komu dať hlas alebo či k urnám vôbec ísť. Takmer pätina už vie, že voľby vynechá, a len 30 percent je pevne rozhodnutých, koho voliť.

"To znamená, že dve tretiny tých, ktorí môžu prísť k volebným urnám, je nerozhodnutých," hovorí sociológ Vojtěch Prokeš z Behavia. A práve tí o výsledku rozhodnú.

Spoločnosť Behavio v on-line kampani vyzbierala peniaze od verejnosti na v Česku ojedinelý prieskum. Vychádza z metód behaviorálnej ekonómie, za ktorú získal tento pondelok Nobelovu cenu Američan Richard Thaler. Na rozdiel od tradičných výskumov sa prieskum zameral na otázku, podľa čoho a medzi kým sa ľudia rozhodujú.

Výsledky, ktoré majú Lidové noviny k dispozícii, ukazujú, že strany možno rozdeliť do troch skupín podľa toho, akých nerozhodnutých voličov si vzájomne preťahujú.

Prvú tvorí šestica stredovo liberálnych strán ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Zelení a Piráti.

Do druhej skupiny patria strany na čele s SPD Tomia Okamuru, na ktorého sa orientujú protiimigračne naladení voliči.

A treťou skupinou strán, ktoré si vzájomne konkurujú, je triumvirát ANO, ČSSD a KSČM, ktorému prisudzujú tradičné prieskumy najväčšiu podporu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.