Pamfilovová: Navaľnyj bude môcť kandidovať vo voľbách po roku 2028

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: TASR/AP

Soči 17. októbra (TASR) - Predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová dnes vyhlásila, že ruský opozičný politik a protikorupčný aktivista Alexej Navaľnyj bude môcť kandidovať až po roku 2028. Informovala o tom dnes agentúra TASS.

Pamfilovová dodala, že Navaľnyj je "mladý, perspektívny politik, ktorý má veľké šance". Dodala, že "keď uplynie desať rokov, niekedy v roku 2028 a nejakých päť mesiacov, (Navaľnyj) bude môcť bez všetkého kandidovať".

Navaľnyj sa v budúcoročných voľbách chce uchádzať o funkciu ruského prezidenta. Je ostrým kritikom súčasného prezidenta Vladimira Putina, ktorý zatiaľ nepotvrdil, či bude v marci 2018 bojovať vo voľbách o štvrté funkčné obdobie.

Navaľnyj svoju kandidatúru na prezidenta oznámil koncom minulého roka. Odvtedy po celom Rusku zakladá svoje volebné štáby a stretáva sa s voličmi.

V týchto svojich aktivitách Navaľnyj pokračuje aj napriek tomu, že oblastný súd v ruskom Kirove v máji ponechal v platnosti verdikt vynesený voči nemu súdom nižšieho stupňa v kauze sprenevery. Ide o trest päť rokov väzenia podmienečne, zaplatenie pokuty vo výške 500.000 rubľov (vyše 7300 eur) a skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a piatich mesiacov.

Podľa zákona o voľbách ruského prezidenta sa Navaľnyj vzhľadom na usvedčenie z trestného činu nemôže uchádzať o prezidentský úrad najbližších desať rokov, ak ho súd nezbaví viny i trestu.

Samotný Navaľnyj je však presvedčený o tom, že ruská ústava mu takúto možnosť ponecháva. Tvrdí, že ústava umožňuje, aby kandidoval ktorýkoľvek občan Ruskej federácie s výnimkou tých, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.