A. HRNČIAR: Bez strednej Európy by Únii čosi dôležité chýbalo

Andrej Hrnčiar. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 17. októbra (TASR) – Fenomén strednej Európy nevznikol sám od seba a ani nežije sám pre seba. Jeho korene možno podľa podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Hrnčiara (Most-Híd) nájsť pred viac ako tisíc rokmi, kedy boli nadviazané civilizačné a kultúrne putá, ktorých pevnosť preverila sila času. Hrnčiar to uviedol v úvode konferencie Stredná Európa v Európe: hospodárstvo a infraštruktúra, ktorá sa dnes koná v Bratislave.

"Stredná Európa má v súčasnosti k sebe opäť o čosi bližšie. Spoločne sa zjednocujúca platforma Európskej únie vysiela nespochybniteľný signál, že pre krajiny tohto regiónu nepripadá do úvahy iná cesta, po ktorej by sme sa mali ďalej vybrať," zdôraznil Hrnčiar. Šesťdesiat rokov odhodlania, ktoré je zakorenené v základoch európskeho spoločenstva, prinieslo podľa neho svoje ovocie. "Po stáročiach konfliktov a krviprelievania dnes na našom starom kontinente žijeme v mieri a v prosperite. V strednej Európe si veľmi dobre uvedomujeme cenu tohto úspechu a istotne sa na ňom chceme ďalej aktívne podieľať," dodal.

Neodmietame preto podľa neho svoj podiel zodpovednosti. "Nakoľko sme presvedčení, že bez Únie by stredná Európa dnes nebola tým, čím je. Ale rovnako sa domnievame, že bez strednej Európy by Únii čosi dôležité chýbalo a nemohla by byť úplnou," doplnil Hrnčiar.

Podľa predsedu Saského krajinského snemu Matthiasa Rößlera Sasko historicky a kultúrne vždy patrilo do strednej Európy. Na tomto fóre ide podľa jeho slov o to, aby sa vytvoril živý dialóg medzi susednými regiónmi a aby sa našli "stredoeurópske odpovede na európske otázky".

Toto úsilie je podľa neho v súčasnosti veľmi aktuálne, pretože Európa sa musí novo orientovať. Zažíva napríklad vystúpenie Veľkej Británie z Únie. "EÚ stráca druhú najsilnejšiu ekonomickú mocnosť, a tiež vojenskú mocnosť," opísal. Musí sa preto podľa neho reformovať, aby sa takáto dezintegrácia viac neopakovala. "EÚ musí byť pre členské štáty atraktívna, musí byť tou najlepšou voľbou," uviedol Rößler.

Európske reformné procesy však musia podľa neho rešpektovať národné záujmy a identity tak veľkých, ako aj malých štátov. "Je potrebné, aby EÚ naďalej zostala združením štátov s jednotlivými silnými štátmi," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.