Mesto Liptovský Mikuláš zabezpečí ekologické toalety pre psy

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Liptovský Mikuláš 24. októbra (TASR) – Pre psíkov v Liptovskom Mikuláši mesto pripravuje ekologické toalety. „Vybrali sme dodávateľa zariadení, ktorý je mimochodom jediný s týmto patentovým systémom na Slovensku a v mestskom zastupiteľstve sme schválili zmluvu,“ uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč. V Mikuláši by tak ešte v tomto roku malo pribudnúť desať toaliet pre štvornohých miláčikov, informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Záchody budú situované v exteriéri na Podbrezinách, Nábreží, v Palúdzke a Starom meste. „Na čistení sa bude podieľať dodávateľská spoločnosť, ktorá zabezpečí výmenu feromónovej a absorpčnej látky,“ vysvetlila zamestnankyňa odboru životného prostredia a dopravy mestského úradu Mária Lošonská. Verejnoprospešné služby zrealizujú odvoz exkrementov v košoch, ktoré sú súčasťou zariadenia. Ako ďalej uviedla, frekvencia bude rovnaká ako vývoz odpadkových košov. „Mesto doplní vrecká na odpad,“ povedala.

Podľa slov hovorkyne nové zariadenia zlepšia nakladanie s týmto odpadom a zlepšia sa podmienky údržby verejnej zelene. „Zmluva bude platná päť rokov, čo je výhodné, pretože dodávateľ dal mestu nižšiu cenu,“ ozrejmila. Zároveň je kedykoľvek vypovedateľná bez udania dôvodu a bez pokuty. „Ak sa zariadenia neosvedčia, je ich možné bez sankcií demontovať,“ informovala Čapčíková.

Mesto vychádza majiteľom psov v ústrety vo viacerých oblastiach, doplnila hovorkyňa. Každý, kto zaplatil daň za psa, má možnosť si vyzdvihnúť vrecká na zber exkrementov. „Taktiež pripravujeme projekt na voľný výbeh psov, ktorého realizácia bude v najbližších mesiacoch. Okrem toho prispievame na útulok pre psov,“ dodala Lošonská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.