Labouristi, zelení a populisti na Novom Zélande budú vládnuť spoločne

Premiér Nového Zélandu Bill English. Foto: TASR/AP

Wellington 24. októbra (TASR) - Mesiac po parlamentných voľbách vznikla na Novom Zélande nová vládna koalícia pod vedením sociálnodemokratickej Novozélandskej strany práce. Labouristi dezignovanej premiérky Jacindy Ardernovej podpísali v utorok príslušné dohody so Stranou zelených a populistickým zoskupením Nový Zéland na prvom mieste (New Zealand First), informovala agentúra DPA.

Novovytvorená koalícia prevezme vládu od konzervatívnej Národnej strany Nového Zélandu na čele s doterajším premiérom Billom Englishom. Tá v septembrových voľbách síce zvíťazila nad labouristami, dosiahnutý výsledok jej však neumožnil samostatné vládnutie. Nový Zéland na prvom mieste ako potenciálny koaličný partner konzervatívcov sa nakoniec rozhodol spolupracovať s labouristami a zelenými.

Strany novovytvorenej vládnej koalície majú v parlamente dokopy 63 zo 120 kresiel.

Ardernová (37) bola zvolená za predsedníčku Novozélandskej strany práce len v auguste a po vymenovaní za premiérku bude doteraz najmladším politikom v dejinách Nového Zélandu, ktorý zastával túto funkciu. Novým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí sa má stať šéf strany Nový Zéland na prvom mieste Winston Peters (72).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.