Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v októbri spomalil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 24. októbra (TASR) – Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v októbri spomalilo viac, ako analytici očakávali. Ale hodnota príslušného ukazovateľa zostala na vysokej úrovni aj napriek tomu, že firmy zvýšili ceny najstrmšie za vyše šesť rokov.

Podľa predbežných údajov Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v októbri klesol na 55,9 bodu zo septembrových 56,7 bodu.

To je jeho najnižšia hodnota za dva mesiace. Ale stále sa drží vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Októbrový PMI tiež zaostal za odhadmi ekonómov, ktorí predpovedali, že klesne miernejšie na 56,5 bodu. Je však stále vyšší ako priemer za uplynulé roky.

Podľa Andrewa Harkera, riaditeľa IHS Markit, výsledky prieskumu signalizujú, že pokračuje doterajší trend a hospodárstvo eurozóny ďalej rastie.

Dve najväčšie ekonomiky regiónu - Nemecko a Francúzsko - zostali jej hlavnými "ťahúňmi". Konkrétne, kombinovaný PMI Nemecka síce v októbri mierne klesol na 56,9 z 57,7 bodu, ale stále je oveľa vyšší, ako v prípade väčšiny krajín eurozóny. A francúzsky PMI sa vyšplhal na 57,5 z 57,1 bodu, čo je jeho 77-mesačné maximum.

Prieskum tiež ukázal, že aj PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v októbri znížil na 54,9 z 55,8 bodu v septembri a dosiahol dvojmesačné minimum. Analytici pritom odhadovali, že klesne na 55,6 bodu.

PMI výrobného sektora eurozóny v októbri naopak vzrástol na 58,6 z 58,1 bodu a je najvyšší za 80 mesiacov.

Harker uviedol, že októbrový kombinovaný PMI poukazuje na hospodársky rast eurozóny v 4. štvrťroku v pásme 0,6-0,7 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.