Premiéra filmu Matilda sa zaobišla bez incidentov, ale s modlitbami

Na snímke ukážka z filmu Matilda. Foto: Youtube Screenshot

Petrohrad 24. októbra (TASR) - Bez incidentov, i keď pod dohľadom polície sa v pondelok večer v Petrohrade uskutočnila premiéra filmu Matilda, ktorý je príbehom lásky budúceho cára Mikuláša k baleríne Matiľde Kšesinskej. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.

Jediným "excesom", ako napísal TASS, bolo modlitebné zhromaždenie veriacich, ktorí sa zišli pred dejiskom premiéry - Marijinským divadlom. Ruská pravoslávna cirkev, ktorá Mikuláša v roku 2000 vyhlásila za svätého, a jej aktivisti mali proti filmu námietky už pred jeho uvedením do distribúcie, pretože podľa nich poškvrňuje obraz posledného ruského cára. Predstavitelia združenia Cársky kríž označili Matildu za protiruskú a protináboženskú provokáciu.

Niekoľko hodín pred premiérou v Petrohrade sa v okolí Marijinského divadla rozmiestnili príslušníci zásahových jednotiek polície vrátane oddielov OMON.

Na archívnej snímke z 13. júna 2017 ruský filmový režisér Alexej Uciteľ reční počas tlačovej konferencie v Moskve. Ruské ministerstvo kultúry 10. augusta 2017 oznámilo, že kontroverzný historický film od režiséra Alexeja Učiteľa o ľúbostnej afére posledného cára s balerínou dostal oficiálne povolenie na premietanie. Film Matilda, ktorý je o vzťahu Mikuláša II. s Matildou Kšesinskou, ostro kritizovali niektorí pravoslávni veriaci a tvrdí nacionalisti. Považujú ho za rúhačský voči cárovi, ktorého ruská pravoslávna cirkev oslavuje ako svätého. Foto: TASR/AP

Na margo modlitebného zhromaždenia režisér Alexej Učiteľ povedal, že "môžu mať svoj názor, ale najprv by mali zájsť do kina a film si pozrieť". "Nijaká urážka veriacich vo filme nie je," ubezpečil.

Kvôli škandálu, ktorý film vyvolal, prišli na premiéru predstavitelia nielen ruských, ale aj zahraničných médií: z Francúzska, Nemecka, Švédska, Číny a Japonska. Režisér Alexej Učiteľ súčasne vyjadril ľútosť nad tým, že zahraniční herci, ktorí hrali vo filme, "sa rozruchu, ktorý vyvolal, zľakli" a na premiéru do Petrohradu nepricestovali.

Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, dnes sa premiéra filmu Matilda uskutoční v Moskve. Do kinodistribúcie ide tento film 26. októbra.

Kšesinská bola baletkou petrohradského Marijinského divadla. S budúcim cárom sa zoznámila začiatkom 80. rokov 19. storočia. Po tom, ako sa Mikuláš II. v roku 1894 zasnúbil s Marijou Fiodorovnou, styky s Matildou údajne ukončil. Kým Kšesinská boľševický prevrat v Rusku v roku 1917 prežila a odišla do Francúzska, kde založila baletnú školu, cára s celou rodinou revolucionári popravili.

Tento film rozštiepil ruskú spoločnosť, ktorú už aj tak rozdeľuje samotný vzťah k cárskej rodine Romanovovcov. Prívrženci cárskej rodiny, medzi nimi aj veriaci pravoslávnej cirkvi, sú proti filmu kvôli vyobrazeniu cára, ale aj proti obrazu Ruska vytváranému touto snímkou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.