SR a Belgicko budú spolupracovať pri odhaľovaní sociálnych podvodov

Ilustračné foto Foto: Facebook - Polícia Slovenskej republiky

Bratislava 25. októbra (TASR) - Slovensko a Belgicko budú spolupracovať v oblasti boja proti cezhraničným sociálnym podvodom. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) podpísal v Luxemburgu Memorandum o porozumení so štátnym tajomníkom pre boj proti sociálnym podvodom, ochranu súkromia a Severné more Belgického kráľovstva Philippem De Backerom.

Slovenský rezort práce upozornil, že sociálne podvody sú čoraz viac organizované a zneužívajú spoločné hranice štátov, regiónov, inštitúcií a dozorných orgánov s cieľom vyhnúť sa odhaleniu a trestom. V poslednom období pribúda takýchto prípadov naprieč celou Európskou úniou. Aj preto pristúpilo ministerstvo práce k podpisu memoranda, ktoré je zamerané na dodržiavanie pravidiel stanovených sociálnou politikou, cezhraničného zamestnávania a dodržiavania právnych predpisov sociálneho zabezpečenia.

"Bohužiaľ, aj na Slovensku sa stretávame s obchádzaním zákonov a nekalými praktikami niektorých agentúr dočasného zamestnávania, ktoré k nám nelegálne vysielajú pracovníkov z krajín mimo EÚ. Títo ľudia často nevedia, kam idú, čo budú robiť, nie sú dokonca ani sociálne poistení," uviedol v správe pre médiá Richter. Podľa neho je dôležité zintenzívňovať spoluprácu medzi jednotlivými krajinami. "Účinný boj proti cezhraničným podvodom nie je možný bez efektívnej spolupráce a rýchlej a bezpečnej výmeny strategických a operatívnych informácií," myslí si minister.

Obe zmluvné strany sa dohodli, že budú okrem iného spolupracovať na objasňovaní a analyzovaní určitých druhov sociálnych podvodov, najmä v oblasti boja proti podvodným praktikám založeným na fiktívnych samostatných zárobkových činnostiach, schránkovým spoločnostiam a fiktívnym dcérskym spoločnostiam, dávkovým podvodom a podvodným agentúram dočasného zamestnávania. Plánujú vytvoriť podmienky pre výkon spojených inšpekcií uskutočňovaných kontrolnými orgánmi oboch krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.