Zdravotný stav zajatého Američana sa zhoršuje, hlási Taliban

Na archívnom screenshote z videa sú zľava Austrálčan Timothy Weeks a Američaň Kevin King. Foto: screenshot/YouTube

Kábul 30. októbra (TASR) - Afganské militantné hnutie Taliban v pondelok oznámilo, že zdravotný stav Američana Kevina Kinga, ktorého sa zmocnilo vlani, sa zhoršuje.

Podľa agentúry AP hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid vo vyhlásení uvádza, že Kevin King trpí problémami srdca a obličiek a často stráca vedomie. Mudžáhid zdôraznil, že za to, čo sa stane Kingovi, bude niesť zodpovednosť americká vláda.

Kinga a Austrálčana Timothyho Weekesa uniesol Taliban v auguste 2016 spred Americkej univerzity v Afganistane so sídlom v Kábule, kde pracovali ako učitelia. Bojovníci hnutia Taliban prezlečení za príslušníkov bezpečnostných zložiek ich uniesli priamo z auta neďaleko komplexu univerzity. Americké bezpečnostné zložky v Afganistane sa pedagógov ešte v tom istom mesiaci pokúsili oslobodiť, ale bez úspechu, uviedol vlani v septembri Pentagón.

Odvtedy Taliban zverejnil dva videozáznamy s rukojemníkmi. Na videozázname, ktorý hovorca talibov Mudžáhid zaslal niektorým médiám 21. júna 2017, unesení muži hovoria, že je 16. júna. Obaja vyzerajú zdravšie než na predchádzajúcom videu zverejnenom 16. januára.

V júnovom videu rukojemníci tvrdia, že je o nich dobre postarané. Vyzývajú vlády svojich krajín, aby sa pričinili o ich oslobodenie.

King zároveň vyzýva amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Talibanu ponúkol výmenu väzňov, ktorá by obom zadržiavaným zabezpečila slobodu.

Aj Weekes hovorí, že Taliban sa oňho dobre stará a má dostatok jedla, mlieka i čaju. Jeho väznitelia mu umožňujú cvičiť a netrpí nedostatkom spánku.

"Ale aj tak som väzňom, som veľmi ďaleko od domova, ďaleko od rodiny, ďaleko od svojich priateľov," hovorí na videu Weekes a vyzýva austrálske úrady, aby ho vymenili za väzneného príslušníka hnutia Taliban.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.