Voliči si vyberú predsedu KSK spomedzi 12 kandidátov

Košice Foto: TASR/S. Písecký

Košice 1. novembra (TASR) – Voliči v Košickom kraji v sobotňajších (4.11.) voľbách rozhodnú o novom predsedovi samosprávneho kraja, ako aj 57 poslancoch krajského zastupiteľstva. O funkciu predsedu vyššieho územného celku (VÚC) sa aktuálne uchádza 12 kandidátov, z pôvodného počtu 15 dvaja svoju kandidatúru stiahli a tretieho odvolala nominujúca politická strana.

O post krajského poslanca sa uchádza v 11 obvodoch spolu 451 kandidátov. Pôvodný počet zaregistrovaných bol 469, v prípade 18 došlo ku vzdaniu sa kandidatúry alebo ich stiahnutiu politickou stranou.

Z 11 volebných obvodov sú štyri v rámci Košíc. V metropole východu si voliči celkovo zvolia 17 poslancov. Po osem zástupcov do regionálneho parlamentu si vyberú v obvodoch Košice-okolie, Michalovce a Trebišov, sedem poslancov prislúcha obvodu Spišská Nová Ves, piatich si zvolia v obvode Rožňava a po dvoch poslancoch v obvodoch Gelnica a Sobrance.

Kandidátov na poslancov vo všetkých volebných obvodoch predložili tieto politické strany a koalície: Kotleba – ĽSNS, NOVA, OĽaNO, SaS, KDH, SNS, Smer–SD, Šanca a Šport do Košíc a na Východ.

Na post predsedu KSK kandidujú traja koaliční kandidáti - Karol Pataky (Most-Híd, SKOK), Richard Raši (Smer-SD, SMK-MKP, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti) a Rastislav Trnka (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a Šanca), a šiesti nominanti jednotlivých politických strán - Rudolf Botka (Nový parlament), Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska), Oliver Petrík (Jednota-ľavicová strana Slovenska), Lukáš Sisák (KSS), Štefan Surmánek (Kotleba-ĽSNS) a Jarmila Tkáčová (SNS). Nezávislými sú traja kandidáti - Róbert Bačinský, Jaroslav Džunko a Vladislav Stanko.

Z pôvodne zaregistrovaných kandidátov sa z volebného súboja stiahli Jozef Bobík (nezávislý) a Ján Struk (SMS), nominanta Adama Šepetku (NAJ) odvolala politická strana.

Doterajší predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer-SD) sa po troch volebných obdobiach vo funkcii už o znovuzvolenie neuchádza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.