VÚC rozhoduje o zriaďovaní lekárskych ambulancií i lekární

Ilustračné foto Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 2. novembra (TASR) – Samosprávny kraj rozhoduje o tom, kde budú v kraji zdravotnícke zariadenia vrátane lekární. "Medzi jeho kompetencie patrí vydávanie povolení, ale aj rozhodnutie o zrušení či pozastavení činnosti zdravotníckeho zariadenia, vrátane lekární či výdajní zdravotníckych potrieb," pripomenul odborník na samosprávu Michal Kaliňák.

Spresnil, že agenda sa týka nielen zriaďovania ambulancií, zariadení na poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti, na prevádzku stacionára či polikliniky. "Samosprávne kraje vydávajú povolenie i pre agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, na činnosť zariadenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, laboratória, všeobecnej nemocnice, liečebne, hospicu, domu ošetrovateľskej starostlivosti a mobilného hospicu," doplnil Kaliňák.

Zdôraznil, že i služby zdravotnej starostlivosti odzrkadľujú to, akým spôsobom je riadený samosprávny kraj. "Medzi kompetencie samosprávneho kraja totiž patrí napríklad i to, že schvaľuje ordinačné hodiny, určuje tiež zastupujúceho lekára, resp. zdravotnícke zariadenie a vydáva poverenie na organizovanie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP)," uviedol.

Pripomenul, že samosprávne kraje rozhodujú o sťažnostiach na ambulancie, ktorých činnosť povolil samosprávny kraj, a prešetrujú i podnety občanov na neoprávnené platby v zdravotníckych zariadeniach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.