Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní vstúpili do platnosti

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 7. novembra (TASR) - S účinnosťou od 1. novembra 2017 vstúpili do platnosti zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. Zmeny sa týkajú obstarávania bežne dostupných tovarov, služieb alebo stavebných prác.

Zároveň sa využívanie elektronického trhoviska na obstarávanie zákaziek bežne dostupných na trhu stáva pre verejného obstarávateľa dobrovoľným. V praxi to znamená, že obstarávateľ môže takéto obstarávanie realizovať prostredníctvom Elektronického kontraktačného systému (EKS), na ktorom funguje elektronické trhovisko, alebo prostredníctvom vyhlásenia výzvy na predkladanie ponúk vo Vestníku verejného obstarávania. Teda vyhlásením tzv. papierového obstarávania (bez využitia EKS) pri dodržaní všetkých zákonom stanovených lehôt pre takéto verejné obstarávanie.

Novelou zákona o verejnom obstarávaní sa však nemenia limity pre zákazku bežne dostupnú na trhu. Spodný limit pre podlimitnú zákazku bežne dostupnú na trhu zadávanú verejným obstarávateľom (okrem potravín a služieb uvedených v prílohe č. 1 zákona o verejnom obstarávaní – tzv. sociálne služby a iné osobitné služby) naďalej zostáva vo výške 15.000 eur bez DPH. Pri tovare a službách, ktoré nie sú bežne dostupné, je limit pre verejných obstarávateľov 50.000 eur bez DPH. Pri stavebných prácach až 150.000 eur bez DPH.

Bez ohľadu na to, ktorou z vyššie uvedených možností sa rozhodne verejný obstarávateľ zadávať podlimitné zákazky na dodanie tovaru, poskytnutie služby alebo uskutočnenie stavebných prác bežne dostupných na trhu, pri určovaní, či ide o bežne dostupné tovary, služby, stavebné práce vo vzťahu k danému predmetu zákazky zohráva naďalej dôležitú úlohu "Test bežnej dostupnosti".

Odborníci na verejné obstarávanie preto odporúčajú aj po zdobrovoľnení elektronického trhoviska využívať tento test (https://www.uvo.gov.sk/test-beznej-dostupnosti-424.html) pri všetkých podlimitných zákazkách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.