Slovenskí a českí študenti nevedia o problematike cirkevných dejín

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 7. novembra (TASR) – Študenti, ktorí vychádzajú zo stredných a vysokých škôl na Slovensku, ale aj v Českej republike, o problematike cirkevných dejín veľa nevedia. Myslí si to Markéta Doležalová z Ústavu pre štúdium totalitných režimov v Prahe. Pre TASR to uviedla počas utorkovej medzinárodnej vedeckej konferencie v Bratislave pod názvom Tu stojím, inak nemôžem. Program bude prebiehať do stredy 8. novembra v priestoroch Pálffyho paláca.

"V Českej republike sme zistili, že na štátnych školách sa deti a mládež stretávajú s problematikou cirkvi v modernej dobe, naposledy okolo atentátu na Heydricha a zistia, že tam bola nejaká pravoslávna cirkev. Avšak vôbec nevedia súvislosti. Ešte predtým počuli o rekatolizácii," uviedla Doležalová. Podľa riaditeľky Štátneho archívu v Bratislave Lenky Pavlíkovej dejiny na všeobecno-politickej rovine sa odrážajú aj na nižších úrovniach. "Rovnako to musí reflektovať aj cirkev, čiže sa to odráža aj v živote veriaceho človeka," povedala pre TASR.

"V priebehu tohto roka sa usporiadali mnohé podobné podujatia, chceli sme do tohto spomienkového roka rovnako prispieť, takže sme pripravili medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá reflektuje reformáciu v širšom slova zmysle," uviedla Pavlíková. Podľa jej slov sa konferencie zúčastňujú aj prednášajúci z Českej republiky, nakoľko mali obe krajiny spoločné dejiny. "Je tu možná komparácia rovnakého faktu v dvoch krajinách," vysvetlila.

Účastníci konferencie sa dozvedia informácie nielen o vplyve reformácie na spoločnosť, ale aj jej postupnú históriu od čias 16. storočia. Prednášajúci priblížia témy týkajúce sa cirkvi a politiky v rámci 20. storočia. V stredu (8.11.) sa budú na konferencii rozoberať vzťahy medzi evanjelickou a ostatnými cirkvami i perzekúciu cirkví. Záverečný blok prednášok bude venovaný napríklad témam náhrobných pamiatok rodu Thurzovcov z obdobia prelomu 16. a 17. storočia, reformácii na východnom Slovensku a jej vplyvu na nápisovú kultúru v období 16. a 17. storočia či evanjelickej heraldike.

Evanjelici na celom svete si 31. októbra pripomenuli výročie reformácie, teda deň, keď v roku 1517 dal teológ Martin Luther vyvesiť na dvere zámockého kostola v nemeckom Wittenbergu 95 téz otvorene vystupujúcich proti pápežskému učeniu o odpustkoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.