Szydlová na summite vo Švédsku protestovala proti urážaniu Poliakov

Na snímke predsedníčka vlády Poľska Beata Szydlová Foto: TASR/Michal Svítok

Göteborg 18. novembra (TASR) - Poľská premiérka Beata Szydlová, ktorá sa v piatok zúčastnila na sociálnom summite EÚ vo Švédsku, povedala pri tejto príležitosti iným európskym lídrom, že nie je prijateľné, aby boli Poliaci pochodujúci vo Varšave počas nedávneho štátneho sviatku odsudzovaní na pôde Európskeho parlamentu (EP) ako "fašisti". Podľa vlastných slov nikdy nedovolí, aby boli jej krajania "ohováraní a urážaní" takýmto spôsobom v rámci medzinárodného fóra, informovala agentúra AP.

Približne 60.000 ľudí sa zapojilo do pochodu vo Varšave, ktorý usporiadali krajne pravicové skupiny minulú sobotu, keď Poľsko oslavovalo Deň nezávislosti. Niektorí z účastníkov niesli transparenty vyzývajúce na "bielu Európu" alebo zobrazujúce iné symboly nadradenosti bielej rasy.

Akcia vyvolala kritiku počas stredajšej rozpravy EP, v ktorej niektorí poslanci označili pochodujúcich za "fašistov".

Konzervatívna poľská premiérka po skončení summitu vo švédskom Göteborgu vyhlásila, že dôrazne odsudzuje extrémizmus, ale väčšina ľudí, ktorí sa zapojili do uvedeného pochodu, neboli extrémisti. "Nikdy nedovolím, aby bol ohováraný a urážaný môj národ, ktorý sa stal obeťou dvoch totalitných režimov," citovala Szydlovú AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.