Minister zahraničia Tillerson vyzdvihol význam demokracie a slobody

Na snímke Rex Tillerson. Foto: TASR/AP

Washington 18. novembra (TASR) – Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v piatok zdôraznil význam demokracie, slobody prejavu, nezávislých médií a aktívnej občianskej spoločnosti. Urobil tak síce počas tlačovej konferencie venovanej Afrike, no práve 17. novembra.

"Demokracia si vyžaduje pokojnú účasť občanov na politickom procese. To zahŕňa slobodu vyjadrovania a združovania, nezávislú tlač, silnú a aktívnu občiansku spoločnosť, transparentnú vládu zodpovedajúcu sa všetkým občanom a spravodlivé a nezávislé súdnictvo,"
uviedol Tillerson pred stretnutím s predstaviteľmi Africkej únie.

Korupcia a slabá vláda, obmedzovanie ľudských práv a občianskej spoločnosti a autority ignorujúce vládu zákona a meniace zákony pre svoj osobný prospech sú podľa šéfa americkej diplomacie prekážkami vo vývoji prosperujúcich a slobodných spoločností.

"Úspech krajiny je pevne zakorenený v dobrej vláde, ktorá podporuje silný a zodpovedný vzťah medzi občanmi a ich volenými zástupcami. To poháňa ekonomický vývoj a zlepšuje celkovú bezpečnosť,"
zdôraznil Tillerson.

Minister zahraničných vecí spomenul súčasnú situáciu v Zimbabwe a uviedol, že krajina má príležitosť vykročiť na novú cestu – cestu, ktorá musí zahŕňať demokratické voľby a rešpektovanie ľudských práv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.