Vo väzniciach chýba viac ako 200 pracovníkov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. novembra (TASR) – Slovenské väznice sa začínajú boriť s nedostatkom personálu. Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa nedarí získavať nové kádre, a to najmä v regiónoch s vyššou životnou úrovňou. Pripustil to jeho generálny riaditeľ Milan Ivan. V zbore s celkovým počtom viac ako 4500 príslušníkov chýba podľa neho aktuálne 230 ľudí. Po plánovanom zvýšení platov v Policajnom zbore SR sa môže situácia ešte zhoršiť, upozornila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Problém z hľadiska záujmu o službu vo väzenskom zbore Ivan označil za akútny. Posledné mesiace sa znížil počet uchádzačov o službu, generálny riaditeľ to dáva do súvisu so zlepšenou situáciou na trhu práce, znížením nezamestnanosti a nárastom platov v národnom hospodárstve a tiež vyčerpaním množstva ľudí, ktorí majú chuť pracovať v ozbrojených zložkách štátu. „Reálna situácia je taká, že záujem je skutočne minimálny. Keď sme v minulosti robili výber, tak dnes už to vyzerá skôr na nábor ľudí,“ uviedol Ivan tento týždeň na pôde ministerstva spravodlivosti.

Štatistická ročenka ZVJS za rok 2016 uvádza, že zbor zaevidoval 3916 žiadostí o prijatie do služobného pomeru, prijatých bolo 268 uchádzačov. Služobný pomer ukončilo 238 príslušníkov zboru. „Poviem príklady z posledných mesiacov. V Leopoldove z 52 oslovených uchádzačov neprišiel ani jeden na prijímací pohovor,“ opísal Ivan. Podobne je to podľa neho vo väznici v Ilave a najhoršie v Bratislave, kde chýba už 12 percent stavu. Naopak, lepšia situácia je na východe Slovenska, odkiaľ najnovšie sťahujú ľudí na západ.

„Je to situácia, ktorá jednoducho prišla. Štát ako zamestnávateľ v momentálnej konkurencii na trhu práce je menej atraktívny v mnohých profesiách. V ozbrojených zboroch, ale samozrejme aj pokiaľ ide o štátnych zamestnancov,“ skonštatovala na margo ZVJS ministerka Žitňanská. Podľa nej sa môže problém zboru, ktorý patrí pod jej rezort, na budúci rok ešte zhoršiť, nakoľko minister vnútra Robert Kaliňák podpísal dvojpercentné navýšenie miezd pre policajtov.

Dosiaľ zavreté nožnice medzi oboma zbormi by sa tak mohli otvoriť, obáva sa ministerka. „Sú signály pri pohľade na štátny rozpočet na budúci rok, že sa môžu roztvoriť, takže budeme to veľmi pozorne sledovať a zareagujeme, lebo to si nemôžeme dovoliť, aby sa tie nožnice takto roztvorili,“ uviedla. Žitňanskej rezort nachystal na budúci rok v rozpočte 2,5 milióna eur na novozavedený príspevok na bývanie pre príslušníkov ZVJS. Ďalších 1,5 milióna eur je určených na osobné ohodnotenie, pre lekárov, ktorí pracujú vo väzenských zariadeniach a ďalšie špeciálne profesie. Z pohľadu ministerky potom pôjde o „veľkú výzvu“ pri vyjednávaní rozpočtu rezortu na rok 2019.

Priemerný plat v zbore presahuje 1300 eur v hrubom, čo podľa jeho šéfa nie je málo. Nástupný plat príslušníkov zboru je však okolo 790 eur, takáto suma mnohých záujemcov odrádza. Rovnako aj prísne prijímacie podmienky, neatraktívne pracovné prostredie starých väzenských ústavov, tiež náročná práca, často s recidivistami, nebezpečnými, narušenými jedincami. Ivan si sľubuje čiastočné zlepšenie stavu po zavedení príspevku na bývanie, v ZVJS sa pokúsili zvoľniť kritériá na prijatie do zboru a mienia sa do budúcnosti snažiť väčšou otvorenosťou zlepšiť mienku verejnosti o tejto práci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.