Zlyhanie rokovaní o brexite skomplikuje cestovanie so zvieratami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Londýn 18. novembra (TASR) - Zlyhanie rokovaní o brexite neskomplikuje situáciu iba firmám. Vyjednávači z Bruselu upozornili Londýn, že bez dohody sa obyvateľom Spojeného kráľovstva bude ťažšie cestovať so štvornohými priateľmi na dovolenku za hranice, na opačnú stranu Lamanšského prielivu.

Súčasná schéma pasov pre spoločenské zvieratá síce zahŕňa aj krajiny, ktoré nie sú členmi Európskej únie (EÚ), ale Británia sa medzi ne bude môcť zaradiť až po uzavretí príslušnej dohody.

Takže prípadné vystúpenie Británie z európskeho bloku v marci 2019 bez dohody bude znamenať koniec slobodnému cestovaniu so zvieratami.

Momentálne si Briti môžu vziať svojho štvornohého člena domácnosti, či už psa alebo mačku, do EÚ a späť bez karantény za predpokladu, že splnili určité podmienky. Konkrétne, zvieratá musia mať špeciálny pas, tzv. pet passport, a implantovaný čip.

Tieto zvieracie pasy sú platné v EÚ. A mimo bloku na základe dohody aj vo Švajčiarsku, v Grónsku a na Islande.

Spojené kráľovstvo by mohlo byť pridané práve na zoznam týchto štátov, ale nie automaticky, ale až po uzavretí príslušnej dohody.

Pre domáce zvieratá z krajín, ktoré nevydávajú pet passporty, sa prístup EÚ líši, podľa toho, či sú na zozname štátov s primeraným systémom dohľadu a podávania správ o chorobách, ako je besnota alebo nie.

Ale aj majitelia domácich zvierat z krajín na zozname, ako napríklad USA, Japonsko a Rusko, musia pri ceste do EÚ vyplniť kopu papierov. A musia predložiť zdravotné certifikáty od svojich veterinárov, ak sa chcú vyhnúť krvným testom alebo karanténe na hranici. Napríklad test na besnotu nesmie byť starší ako tri mesiace pred cestou. Inak zvieratko skončí v karanténe. A to isté platí aj naopak, pri ceste z EÚ do Británie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.