V Bratislave sa začína festival NEXT 2017

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 20. novembra (TASR) - Tento týždeň sa do Bratislavy po roku opäť vracia festival súčasnej hudby NEXT. Už po osemnásty raz od 22. do 25. novembra ponúkne poslucháčom prierez toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na medzinárodnej aj domácej scéne zvukového umenia. Vo viacerých priestoroch naprieč Bratislavou zaznie vyše dvadsať koncertov a audiovizuálnych performance, prezentujúcich novú tvorbu.

NEXT nie je festivalom, ktorý by staval svoju dramaturgiu na headlineroch, no napriek tomu sa v programe nájde aj niekoľko svetových osobností, patrí k nim aj 84-ročný Morton Subotnick patrí do kategórie pionier elektronickej hudby. Známy sa stal najmä vďaka kultovej skladbe Silver Apples of The Moon a inováciami v rámci elektronickej hudby už v 60. rokoch. Na NEXTe sa predstaví s legendárnym modulárnym syntetizátorom Buchla a v spolupráci s v Nemecku žijúcim vizuálnym vizionárom Lillevanom.

Spoločný drone-dub-metalový projekt The Bug vs Dylan Carlson of Earth metaforicky prepojí zvuk dystopickej urbánnej džungle s bezčasím americkej púšte. Akustické austrálske trio The Necks privezie svoju nevšednú zmes avantgardy, minimalizmu, ambientu aj jazzu, namiešanú spôsobom čistej improvizácie. Predstaví sa aj virtuózny newyorský gitarista a skladateľ Elliott Sharp v spolupráci s anglickým basklarinetistom Garethom Davisom. Na cestu im bude svietiť videoart z dielne Janene Higgins.

Na festival príde aj austrálsko-francúzske elektroakustické duo Anthony Pateras a eRikm, trojica Daichi Yoshikawa (elektronika), Paul Abbott (bicie) a Seymour Wright (altsaxofón), energiou nabitá vokálno-inštrumentálna zostava Lambs Gamble alebo psychedelický americký saxofonista a elektronik vystupujúci ako Diamond Terrifier.

Mladšiu generáciu na NEXTe reprezentuje Nórka Stine Janvin, Novozélanďan Fis, britský producent Visionist a Pedro Maia či Nemec Orson Hentschel, ktorého vystúpenie za sprievodu bubeníka Lukasa Baumgarta sľubuje elektrizujúcu energiu.

Klubová noc v priestore Fuga ponúkne odlišne ladený program, skúmajúci témy zvukovej a kultúrnej identity v súčasnej klubovej produkcii. Známe mená na poli dekonštruovanej klubovej hudby ako Nkisi (Kongo) či DJ NinOo (Portugalsko) predstavia svoj originálny pohľad na rozoberanie západnej rytmiky vo víre rôznych žánrových exotík ako je reggaeton, kuduro, baile funk či gqom. Sekundujú im newyorská techno diva Lady Starlight, známa okrem iného zo spoluprác s Lady Gaga a domáca, pre túto príležitosť špeciálne povolaná dvojica, Ink Midget a Tea Tralna.

Bohatý sprievodný program ponúkne tvorivé workshopy, prednášky umelcov o svojej tvorbe a dokonca aj netradičný formát zvukovej prechádzky po meste, ktorý pripravil maďarský umelec Zsolt Sőrés ako poctu Milanovi Adamčiakovi a Johnovi Cageovi.

Detailný program a informácie o lístkoch uvádza webová stránka nextfestival.sk. TASR informoval PR manažér podujatia Juraj Hoppan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.