Najvyšší súd zamietol dovolanie bývalého primátora Trstenej Bernaťáka

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto

Bratislava 6. decembra (TASR) – Senát Najvyššieho súdu SR v Bratislave v stredu zamietol dovolanie bývalého primátora Trstenej Juraja Bernaťáka proti rozsudku Okresného súdu Námestovo a uzneseniu Krajského súdu v Žiline. Odsúdený si tak bude naďalej odpykávať štvorročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

"Dovolanie je prostriedok, ktorý neslúži tak ako odvolanie k revízii všetkých a najmä skutkových zistení. Obvinený Juraj Bernaťák sa domáhal revízie skutkových zistení. To nie je súd oprávnený meniť," uviedol predseda senátu Peter Paluda. Ako doplnil, proti uzneseniu nie je sťažnosť prístupná. Zároveň odporučil, že exprimátor môže podať podnet ešte u ministerky spravodlivosti SR Lucie Žitňanskej, pretože jedine ona je oprávnená požiadať o revíziu skutkových zistení.

"Spokojná nie som, keďže naše dovolanie bolo odmietnuté. Predpokladám, že klient bude určite žiadať, aby sme v tejto veci ďalej konali. V tomto štádiu vec nevzdáme," povedala obhajkyňa Andrea Havelková. Ako doplnila, budú smerovať k tomu, aby podali podnet ministerke spravodlivosti.

Exprimátora Trstenej uznali za vinného z vydierania a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa súdov sa tejto skutočnosti dopustil v roku 2011 ako riaditeľ Správy katastra v Tvrdošíne, keď na svoju podriadenú vyvíjal nátlak a vyhrážal sa jej výpoveďou. Pracovníčku katastra mal prinútiť, aby v rozpore so zákonom prepísala pozemky v Oraviciach v prospech Poľnohospodárskeho družstva Žiarec. Bernaťák tieto obvinenia už v minulosti odmietol.

Prípadom sa zaoberal aj prezident SR Andrej Kiska. V petícii ľudia žiadali, aby mu udelil milosť. Tú mu však hlava štátu neudelila s tým, že neboli zistené skutočnosti, za ktoré by ju mal dostať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.