Argentínsky film Vážený občan je o sláve a ľudských charakteroch

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 7. decembra (TASR) – Film Vážený občan sa štvrtkovou premiérou dostáva do distribúcie slovenských kín. Takmer dvojhodinová argentínska komediálna dráma je o nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru.

"Je to najknižnejší film roka. Získal nomináciu na Zlatého leva v Benátkach (2016), argentínskeho Oscara a 25 cien na rôznych festivaloch, bol súčasťou filmovej prehliadky Be2Can," informuje Alexandra Petrášová z vydavateľstva Slovart.

Dej sa začína prevzatím Nobelovej ceny a ďakovným príhovorom, ktorým spisovateľ Daniel Mantovani prekvapil prítomných na čele s kráľovským manželským párom. Laureát prestížnej ceny nepredýcha novozískanú slávu, uzavrie sa pred svetom, odmieta všetku pozornosť médií, pozvania na prednášky i autogramiády.

Päť rokov je nečinný, ani nepíše. Až ho zaujalo pozvanie z rodného argentínskeho zapadákova, odkiaľ kedysi zutekal do Európy, kde mu chcú udeliť čestný titul Vážený občan. Rozhodne sa vrátiť k spomienkam, dávnym láskam, starým priateľstvám. Prichádza do známych ulíc ako veľká hviezda, ale z jeho návštevy sa stáva groteska, ktorá postupom času dostáva horkú príchuť. Spoznáva skutočné ľudské charaktery dávnych známych aj ďalších dedinčanov a zisťuje, že nielen úspech sa neodpúšťa. Počas štvordňového pobytu postupne prichádza na to, že nikto nedokáže tak milovať a nenávidieť ako ľudia, ktorí ho poznajú od detstva.

Film nakrútilo režijné duo Gastón Duprat a Mariano Cohn, ktoré patrí k najvýraznejším zjavom súčasnej argentínskej kinematografie. Scenár napísal Andrés Duprat. V hlavných úlohách sa predstavia Oscar Martínez, Dady Brieva, Andrea Frigerio a Nora Navas.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.