Zákon o technických požiadavkách sa má rozdeliť na tri právne normy

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 8. decembra (TASR) - Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR sa rozhodol rozdeliť zákon číslo 264 z roku 1999 o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody na tri samostatné zákony. Vyplýva to z návrhov zákonov ÚNMS SR, ktoré v piatok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Plénu ich predstavil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). Účinnosť by mali zákony nadobudnúť 1. apríla 2018.

"Návrh zákona o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu ako jeden z troch zákonov, ktorý nahradí zákon o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody, bude aj naďalej komplexne upravovať povinnosti jednotlivých hospodárskych subjektov v tejto oblasti, procesné ustanovenia týkajúce sa autorizácie orgánov posudzovania zhody a procesné ustanovenia upravujúce notifikáciu autorizovaných osôb voči Európskej komisii a členským štátom EÚ," uviedol v predkladacej správe ÚNMS.

Zákon o posudzovaní zhody výrobku bude podľa úradu tiež čiastočne upravovať postupy orgánov dohľadu, ale výhradne len pri vymožiteľnosti práv a povinností hospodárskych subjektov ustanovených v návrhu zákona a technických predpisoch z oblasti posudzovania zhody, ktoré vyplývajú z prijatej európskej legislatívy a nie sú návrhom zákona žiadnym spôsobom rozšírené nad rámec práva EÚ.

Druhým zákonom z dielne ÚNMS je návrh zákona o technickej normalizácii. "Cieľom novej právnej úpravy je ustanoviť samostatný a komplexný legislatívny rámec plne pokrývajúci oblasť technickej normalizácie, vychádzajúci z požiadaviek harmonizovanej európskej legislatívy a z požiadaviek aplikačnej praxe," zdôvodnil úrad.

Treťou legislatívnou normou úradu je návrh zákona o poskytovaní informácií o technickom predpise a o prekážkach voľného pohybu tovaru. Návrh zákona podľa ÚNMS zabezpečuje transpozíciu eurosmernice z 9. septembra 2015, ktorou sa stanovuje postup pri poskytovaní informácií v oblasti technických predpisov a pravidiel vzťahujúcich sa na služby informačnej spoločnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.