V dedine Lovčica-Trubín dlhé roky pôsobil školský inšpektor K. Bielek

Kedysi dve samostatné obce, dnes rozrastajúca sa dedina s výhodnou polohou. Reč je o obci Lovčica - Trubín, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od Žiaru na Hronom. Dedina má v súčasnosti približne 1600 obyvateľov. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Lovčica-Trubín 9. decembra (TASR) - Kedysi dve samostatné obce, dnes rozrastajúca sa dedina s výhodnou polohou. Reč je o obci Lovčica - Trubín, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od Žiaru na Hronom.

V minulosti boli Lovčica a Trubín dve samostatné dediny, každá má za sebou bohatú históriu. Prvá písomná zmienka o Lovčici pochádza z roku 1487. V tom čase tu stálo päť domov, žilo 18 obyvateľov a volala sa Kisslloka. Ako uvádza obec na svojej stránke, prvý písomný doklad o Trubíne pochádza z roku 1487, kedy sa meno obce Trwbyn objavuje v účtoch ostrihomského arcibiskupa Hypolita de Este. Obec je však staršieho pôvodu, čo dosvedčuje zvyšok stredovekej pevnosti a aj samotný kostol pochádzajúci z rokov 1253 až 1260.

"V roku 1971 boli spojené tieto obce do jednej, aj keď trochu odlišnej povahy, ale občania to zobrali a myslím si, že čím ďalej je to lepšie a lepšie v rámci spolupráce," podotkol starosta Rudolf Námešný. Ako uviedol, miestna samospráva sa snaží k obom častiam obce pristupovať rovnako, aj keď sa niekedy od miestnych obyvateľov nájdu výhrady, že v jednej časti bolo toho urobeného viac ako v tej druhej. "Tu je to pre poslancov a aj starostu ťažká úloha," zhodnotil Námešný.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol a dve kaplnky. Tá v Lovčici pochádza z 18. storočia a postavená bola v neskorobarokovom slohu. V Trubíne, kde majú aj kostol, je kaplnka z roku 1723 postavená v barokovom slohu. Obec si spomína aj na niekoľkých významných rodákov či osobnosti v nej pôsobiacich. Jedným z nich je aj Karol Bielek, ktorý bol školským inšpektorom.

"Na cirkevnej ľudovej škole v Trubíne účinkoval takmer 30 rokov, od 20. októbra 1881 do 31. októbra 1919. Učil, tvoril, organizoval, písal. V školskej kronike z Trubína, na strane päť sa píše: "Vyvolený bol za učiteľa, organistu, p. Karol Bielek, ktorý udržal slovenské národné povedomie vo svojom pôsobišti až do samého oslobodenia. Ako poštmajster viedol dlhé letá i poštu," uvádza na svojej internetovej stránke miestna základná škola, ktorá od roku 2000 nesie po Bielekovi pomenovanie. Po rozpade Rakúsko-Uhorska bol vymenovaný vo vtedajšom Svätom Kríži nad Hronom za školského inšpektora.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.