SaS chce upraviť nominácie do orgánov regulačných a kontrolných úradov

Karol Galek Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 13. decembra (TASR) – Opozičná strana SaS by chcela upraviť nominácie a výber členov do orgánov regulačných a kontrolných úradov. V súčasnosti totiž podľa liberálov dochádza v mnohých prípadoch k absurdným situáciám.

Poukázali na to na príklade voľby kandidátov na člena Regulačnej rady. "Jediný spôsob, ako sa môže kandidát dostať do tejto voľby, je nechať sa nominovať nejakým politikom alebo politikmi," opísala poslankyňa SaS Jana Kiššová na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Je to podľa nej absurdné, keďže Regulačná rada je orgánom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý má byť zo zákona nezávislý, aj od politikov a politických strán. Paradoxne však, ak sa chce niekto uchádzať o túto pozíciu a spĺňa zákonom stanovené požiadavky, jediný spôsob, ako sa do voľby dostane, je podľa Kiššovej to, že "si nájde politika", ktorý si svoje meno pripíše k jeho menu a takýmto spôsobom ide jeho nominácia do voľby.

"Tento kandidát tak získava politické tričko, čo reálne nemusí byť pravda," doplnila Kiššová. SaS by preto chcela iniciovať viacero zmien, ktoré sa nebudú týkať len nominovania členov Regulačnej rady, ale aj ďalších orgánov iných regulačných či kontrolných úradov.

Podľa poslanca Karola Galeka (SaS) by napríklad mali byť kandidáti na takéto pozície nominovaní zamestnávateľskými združeniami či obchodnými komorami. "Aby to neboli politici, ktorí ich nominujú," vysvetlil.

Zároveň by podľa neho mali byť následne vypočutí odbornou komisiou, v ktorej nebudú ani politici, ani zamestnanci ministerstiev. Mal by teda podľa neho fungovať jednotný a transparentný postup od výberu kandidátov až po ich vymenovanie do funkcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.