Muž obvinený z útoku v New Yorku bol ovplyvnený radikálnym duchovným

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dháka 13. decembra (TASR) - Bangladéšan Akayed Ullah, obvinený z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre, bol ovplyvnený myšlienkami radikálneho moslimského duchovného, zjavne však nemal nijaké prepojenie na mieste teroristické skupiny. Uviedla to v stredu podľa agentúry AP bangladéšska polícia.

Bangladéšsky imigrant Ullah (27) podľa zistení polície požiadal v Bangladéši svoju manželku, aby mu čítala z diela momentálne uväzneného duchovného vodcu miestnej radikálnej zakázanej skupiny Ansárulláh Bánglá (ABT), ktorého kázne zároveň počúval.

Zmienená teroristická skupina je spájaná so zabíjaním a útokmi na sekulárne orientovaných učiteľov či blogerov ateistického vyznania.

Ullah je obvinený z toho, že počas dopravnej špičky odpálil v pondelok v metre neďaleko námestia Times Square v newyorskej štvrti Manhattan nálož, ktorú mal pripevnenú na svojom tele.

Tento bangladéšsky imigrant prišiel do USA v roku 2011 vďaka vízam, ktoré mu boli udelené na základe príbuzenstva s istým americkým občanom. Ullah žil v newyorskej štvrti Brooklyn a podľa amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti mal v USA priznaný trvalý pobyt. Jeho manželka a malý syn žijú v Bangladéši, pričom Ullah ich podľa slov príbuzných navštívil posledný raz v septembri.

Ullahovu manželku momentálne vypočúvajú vyšetrovatelia, ktorým povedala, že Ullah s ňou pri poslednej návšteve diskutoval o písomnom diele zmieneného radikálneho duchovného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.