Putin nejde do volieb ako stranícky kandidát

Ruský prezident Vladimír Putin počas výročnej tlačovej konferencie. Foto: TASR/AP

Moskva 14. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že do marcových volieb nepôjde ako stranícky, ale nezávislý kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine ako on, ako aj so širokou podporou občanov, uviedla agentúra TASS.

Na otázku, kto bude viesť jeho predvolebný štáb, Putin odpovedal, že šéf tímu zatiaľ nebol určený, no chcel by, aby v jeho tíme boli ľudia s autoritou a všeobecne známi.

Pokiaľ ide o program, s ktorým sa mieni uchádzať o priazeň voličov, Putin uviedol, že o tom, "aké by chcel raz vidieť Rusko, hovoril už mnohokrát". Podľa neho Rusko by malo byť "modernou" krajinou s vyváženým politickým systémom, čomu chce - podľa vlastných slov - pomôcť.

Za svoje priority označil modernizáciu ruskej ekonomiky, rozvoj systému zdravotníctva a školstva.

Skutočnosť, že v Rusku nemá silného protikandidáta z radov opozície, Putin objasnil aj špecifikami vývoja za posledných desať rokov. Poznamenal, že mladí Rusi, spomedzi ktorých mnohí stoja na strane opozície, nezažili 90. a nulté roky. Putin priznal, že v Rusku je stále veľa problémov, ale poukázal na rast ekonomiky i zlepšenie kvality života v Rusku.

Putin sa jednoznačne vyslovil za konkurenciu v politike. V tejto súvislosti vyhlásil, že pre opozíciu by malo byť dôležité "nevyvolávať nepokoje", ale ponúkať alternatívu. Putin poznamenal, že "ľudia majú pravdu, ak nie sú spokojní", ale opozícia im "nič neponúka". "Treba ponúknuť reálny program, aby mu ľudia verili," uviedol Putin a dodal: "Verím, že niečo také vznikne - čím skôr, tým lepšie".

Na Putinovu tlačovú konferenciu sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov

Na výročnú hodnotiacu tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá sa uskutoční vo štvrtok v Moskve, sa akreditovalo rekordných 1640 novinárov. S odvolaním sa na tlačovú službu Kremľa o tom informovala agentúra RIA Novosti.

Medzi novinármi bude aj Putinova súperka vo voľbách Ksenija Sobčaková, ktorá využila svoj status moderátorky televízie Dožď a akreditovala sa na tlačovú konferenciu tiež, uviedla vo svojom spravodajstve francúzska televízia BFMTV.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry RIA Novosti spresnil, že na tlačovú konferenciu sa akreditovalo aj mnoho amerických novinárov. Zdôraznil, že zákon o tzv. zahraničných agentoch nijako nezabráni tomu, aby vykonávali svoju prácu.

Prax usporadúvať veľké hodnotiace tlačové konferencie Putin zaviedol v roku 2001 v čase svojho prvého pôsobenia na poste hlavy štátu. Rekordnou, pokiaľ ide o trvanie, sa stala tlačovka z roku 2008, keď Putin na otázky novinárov odpovedal štyri hodiny a 40 minút, pričom zodpovedal 106 otázok.

Štvrtková tlačová konferencia bude Putinovou poslednou v rámci tohto funkčného obdobia.

Ruské prezidentské voľby sa uskutočnia 18. marca budúceho roku, pričom kandidovať bude aj Putin. Svoj zámer uchádzať sa znova o hlasy ruských voličov oznámil 6. decembra počas návštevy v Nižnom Novgorode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.