Porota súťaže Nebuď otrok drog vyjadrila spokojnosť s úrovňou prác

Foto: Nebuď otrok drog

Bratislava 19. decembra (OTS) - Talent, originalitu, zrelý pohľad na svet, angažovanosť, či odvahu pracovať s nápadmi. Aj tieto aspekty prác žiakov a študentov základných a stredných škôl zaznamenali a vyzdvihli hlavné porotkyne literárno-výtvarnej súťaže v rámci projektu Nebuď otrok drog, spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová a výtvarníčka Broňa Schragge.

Štvrtý ročník súťaže, organizovanej Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky, zaznamenal rekordný počet prihlásených prác - 884. Ako pri záverečnom hodnotení poznamenala Tamara Šimončíková Heribanová, kvantita často nezaručuje kvalitu, avšak v tomto výnimočnom celoslovenskom projekte, upozorňujúcom na pálčivú tému závislosti, literárna tvorba zúčastnených potvrdila talent, originalitu, zrelý pohľad na svet a angažovanosť. "Literárne práce vykazovali vo veľkej miere obdivuhodnú empatiu a snahu čo najpoctivejšie uchopiť problém, s ktorým mala pomerne veľká časť autoriek a autorov osobnú alebo sprostredkovanú skúsenosť. Prihlásené práce ponúkli širokú paletu literárnych spracovaní a pohľadov na problém závislosti v súvislosti s tvrdými, ľahkými drogami, alkoholom, cigaretami, ale i sociálnymi sieťami a svetom algoritmov," uviedla s tým, že autorky a autori vo väčšine prípadov prinášali pozitívne východiská: "V mnohých prípadoch veľmi úprimne, depatetizujúc čerpali zo životnej skúsenosti alebo citlivo spracovali arzenál informácii získaných vďaka prednáškam na školách a individuálnej rešerši. Niektoré práce spadali do kategórie nonfiction ako napríklad mimoriadne smutný text plný nádeje z pera autorky, ktorá kvôli alkoholovej závislosti svojej mamy skončila v detskom domove a dnes navštevuje špeciálnu základnú školu."

Počet a kvalita jednotlivých prác porote v dobrom zmysle slova podstatne sťažili úlohu. "Nebolo ľahké vybrať finálnu postupujúcu desiatku, nakoľko úroveň mnohých prihlásených príspevkov bola vysoká. Výherkyniam a výhercom gratulujem, avšak gratulujem každému zúčastnenému, pretože písanie nie je disciplína, ktorej kvality sa dajú merať stopkami. Každý, kto si našiel čas a tvorivo pristúpil k tejto dôležitej téme, si zaslúži uznanie," dodala Tamara Šimončíková Heribanová, ktorá vyberala finalistov spomedzi 277 literárnych prác (198 ZŠ a 79 SŠ).

Čo do počtu čelila ešte náročnejšej úlohe výberu Broňa Schragge, ktorá posudzovala celkovo 607 výtvarných prác (448 ZŠ a 159 SŠ). "Do súťaže sa zapojilo veľmi veľa prác, čo je potešujúce, pretože aj keď je téma závažná a náročná, je dôležité sa s ňou konfrontovať. A z môjho pohľadu je práve výtvarné spracovanie dobrou formou, ako nad ňou rozmýšľať a hľadať vyjadrenie svojich myšlienok. Najviac som ocenila práce, z ktorých som cítila hlavne individuálne rozmýšľanie a originalitu rukopisu," uviedla Broňa Schragge a dodala: "Prikláňam sa k teórii, že kresliť a maľovať sa dá naučiť. Technika je len jedna časť úspechu pri vytvorení umeleckého diela. Čo sa však naučiť nedá a každý z nás to má jedinečné, je spôsob vnímania a spracúvania svojich myšlienok a pocitov. Preto by som chcela povzbudiť a motivovať všetkých mladých tvorcov, aby sa nebáli pracovať s nápadmi, ktoré im víria v hlave. Pretože kopírovať obrázok, čo už som niekde videl, by pri troche úsilia zvládol ktokoľvek. Ale to, čo vymyslí každý sám, je jedinečné a neopakovateľné."

V projekte určenom žiakom II. stupňa základných škôl a študentom stredných škôl sa súťažilo v štyroch súťažných kategóriách. Úlohou súťažiacich bolo tvorivo stvárniť odpoveď na otázku "Ako by mi drogy skomplikovali život?" a zamerať sa na to, o čo všetko by ako užívatelia drog (ne)dobrovoľne prišli. Odborná porota spomedzi všetkých doručených prác následne vybrala 10 finalistov v každej kategórii a hlasovanie verejnosti rozhodlo o konečnom poradí prác. Finálové práce sú dostupné na stránke projektu http://www.nebudotrokdrog.sk/.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít pre rok 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.