Ruská komisia ukončila príjem dokladov od nezávislých kandidátov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Moskva 8. januára (TASR) - Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) v nedeľu ukončila prijímanie dokladov od uchádzačov, ktorí chcú v marcových prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislí. Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax.

ÚVK dodala, že od začiatku predvolebnej kampane v polovici decembra jej svoj zámer kandidovať oznámilo 46 osôb. Všetky potrebné doklady však ÚVK doručili len 15.

Vo svojom vyhlásení ÚVK uvádza, že odmietla zaregistrovať iniciatívne skupiny voličov podporujúcich siedmich nezávislých kandidátov. Medzi nimi boli podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy aj podporovatelia opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého účasť vo voľbách ÚVK odmietla vzhľadom na rozsudok súdu vynesený nad ním v kauze Kirovles.

ÚVK dodala, že okrem oznámení od občanov, ktorí chcú kandidovať ako nezávislí, dostala od 21 politických strán oznámenia o usporiadaní podujatí spojených s navrhnutím kandidátov do prezidentských volieb. Kandidáti s podporou politických strán sa musia zaregistrovať do 12. januára.

Medzi nezávislými kandidátmi, na ktorých podporu sa zbierajú podpisy voličov, patrí aj súčasný prezident Vladimir Putin.

V súlade s ruským volebným zákonom kandidát, ktorý sa chce o hlasy voličov uchádzať vo voľbách ako nezávislý kandidát, musí na svoju podporu zozbierať podpisy najmenej 300.000 občanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.