Prodemokratický hongkonský aktivista J. Wong pôjde znovu do väzenia

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Hongkong 17. januára (TASR) - Na tri mesiace väzenia odsúdili v stredu hongkonského prodemokratického aktivistu Chuang Č'-fenga, známeho aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong. Trest dostal v súvislosti s účasťou na protestoch tzv. dáždnikového hnutia z roku 2014, informuje agentúra AP.

Chuang Č'-feng (21) a jeden ďalší obžalovaný boli okamžite vzatí do väzby na pokyn honkonského najvyššieho súdu, zatiaľ čo 14 ďalších, vrátane známeho študentského lídra Cchen Ao-chueja (Lestera Shuma), dostalo podmienečné tresty.

"Vydržte to všetci!" vykríkol Chuang predtým, ako ho vyviedli zo súdnej siene.
Pred pojednávaním povedal, že svoje činy neľutuje, a prisľúbil, že bude naďalej pokračovať v boji za demokraciu. "Môžu nám zamknúť telo, ale nie myseľ," vyhlásil pred novinármi.

Na stredajšom pojednávaní sa Chuang priznal, že nedodržal súdny príkaz na rozpustenie protestného tábora blokujúceho jednu z hlavných ulíc v Hongkongu. Nepokoje v roku 2014 trvali 79 dní a konali sa v súvislosti s plánmi Pekingu vylúčiť tzv. občianske nominácie kandidátov a obmedziť voľby na kandidátov schválených špeciálnym volebným výborom, úzko spätým s elitami v Pekingu, vysvetľuje AP.

Sudca najvyššieho súdu Andrew Čchen v rozsudku uviedol, že aj keď sa Chuang v protestnom tábore dlho nezdržal, jeho účasť na demonštráciách bola značná a rozsiahla. "V ten deň hral hlavnú úlohu. Vzhľadom na jeho celkovú angažovanosť sa domnievam, že jediným vhodným trestom pre pána Chuanga bude okamžité uväznenie."

Chuang Č'-feng zohrával v roku 2014 kľúčovú rolu pri nepokojoch, počas ktorých demonštranti okupovali niektoré časti Hongkongu. Hnutie - nazvané podľa typickej rekvizity svojich účastníkov "dáždnikové" - bolo najväčšou výzvou pre čínsku komunistickú vládu od roku 1997, keď sa Hongkong vymanil z britskej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.