OSN: Posun v riešení názvu Macedónskej republiky je možný

Deti s Macedónskou národnou vlajkou. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Atény 30. januára (TASR) - Posun v riešení 26-ročného sporu medzi Gréckom a Macedónskom ohľadom názvu tejto balkánskej republiky je možný. V pondelok večer to pre novinárov uviedol hovorca OSN Farhan Haq. Podľa jeho slov došlo k "určitému pozitívnemu posunu" v príslušnom dialógu.

Vyslanec tejto medzinárodnej organizácie Matthew Nimetz sa v pondelok v Aténach stretne s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Kotziasom. Po dvojdňových rokovaniach zameraných na riešenie názvoslovného problému sa Nimetz presunie do Skopje, kde bude pokračovať v rozhovoroch s macedónskou stranou.

Detaily o svojich návrhoch, ktoré hodlá predložiť obom stranám, Nimetz odmietol uviesť. Podľa neho je však reálne očakávať, že výraz "Macedónsko" bude v určitej podobe figurovať v oficiálnom názve tejto bývalej juhoslovanskej republiky, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Výhrady Grécka voči používaniu názvu Macedónsko zo strany Skopje od roku 1991, keď krajina vyhlásila nezávislosť od rozpadajúcej sa Juhoslávie, skomplikovali cestu tohto balkánskeho štátu do EÚ i do NATO. Atény tvrdia, že používanie názvu "Macedónsko" sleduje územné nároky na rovnomenný severogrécky región.

Úrady v Grécku i Macedónsku uvádzajú, že predmetný rozpor chcú urovnať do konca tohto roku. Obe strany sa zároveň zhodli na zintenzívnení odbornej diskusie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.