Pred Erdoganovou návštevou v Ríme zakázali protesty a zhromaždenia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Vatikán 5. februára (TASR) - Na veľkej časti územia Ríma platí od nedele do pondelka večera zákaz demonštrácií a protestných zhromaždení. Nariadenie súvisí s návštevou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Ríme a Vatikáne. V súvislosti s tým v tejto časti mesta hliadkuje asi 3500 policajtov. Informoval spravodajský web magazínu Le Point.

Napriek zákazu sa má popoludní neďaleko Vatikánu, v záhradách Anjelskeho hradu, konať za účasti asi 200 ľudí zhromaždenie Kurdov a prokurdských aktivistov. Chcú protestovať proti operáciám tureckej armády v okolí kurdskej enklávy Afrín v Sýrii.

V rovnakom čase sa vo Vatikáne uskutoční Erdoganova audiencia u pápeža Františka. Erdogan je po 59 rokoch prvým tureckým prezidentom na návšteve vo Vatikáne.

Okrem toho sa Erdogan v pondelok v Ríme stretne s prezidentom Sergiom Mattarellom a premiérom Paolom Gentilonim. Predpokladá sa, že témou ich rozhovoru bude ilegálne prisťahovalectvo, spolupráca v zbrojnom priemysle a prijatie Turecka do EÚ. V pláne má aj schôdzku s talianskymi priemyselníkmi.

V článku pre nedeľné vydanie denníka La Stampa Erdogan vylúčil, že by existovala iná možnosť ako plné členstvo Turecka v EÚ. Zmietol tým zo stola nedávny návrh Francúzska, aby Turecku bolo zo strany EÚ ponúknuté len partnerstvo.

"Želáme si úplné prijatie do EÚ," napísal Erdogan, ktorý súčasne pripomenul kľúčovú rolu Turecka pri zastavení prúdu migrantov smerujúcich z Blízkeho východu do Európy.

Vo svojom článku Erdogan nevylúčil ani spoločnú taliansko-tureckú operáciu v Líbyi.

Počas návštevy v Ríme Erdogan nemá naplánované žiadne stretnutie s novinármi. Začiatkom januára sa turecký prezident stal terčom ostrej kritiky za svoj výpad voči francúzskemu novinárovi, ktorý sa ho počas návštevy Paríža pýtal na zbrane, ktoré Turecko v roku 2014 údajne dodalo džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.