Analytici: Ekonomika SR v závere roka len nepatrne zrýchlila

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 14. februára (TASR) - Ekonomika SR v závere roka len nepatrne zrýchlila. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, v komentári k rýchlemu odhadu hrubého domáceho produktu (HDP) za 4. štvrťrok 2017.

"Štruktúru rastu HDP zverejní Štatistický úrad (ŠÚ) SR tradične o niečo neskôr, začiatkom marca. Na základe mesačných čísel maloobchodu, priemyslu, stavebníctva, či zahraničného obchodu však predpokladáme, že rast slovenskej ekonomiky bol aj v závere roka ťahaný nahor najmä silnejúcim domácim dopytom. Maloobchodné tržby podporené silným trhom práce ďalej doručovali dynamický rast a potvrdzovali relatívne stabilné oživenie spotreby domácnosti. V raste pravdepodobne pokračovali aj investície, čo naznačujú silnejšie čísla stavebníctva, či rastúce bankové úvery podnikom," spresnil. Ekonomický rast sa podľa Koršňáka naďalej pozitívne prejavuje aj na trhu práce.

Rok 2017 bol podľa Koršňáka najmä v automobilovom priemysle prechodným prípravným (investičným) rokom. "Aj napriek stále ešte mierne rastúcemu trhu s novými autami v Európe sa ich produkcia na Slovensku ďalej nezvyšovala - podľa predbežných údajov sa na Slovensku vlani vyrobilo menej áut ako v roku 2016. Už v závere vlaňajška sme však predsa len mohli pozorovať prvé známky reštartu. Tento trend by mal pokračovať aj v tomto roku (s krátkou výnimkou v samom úvode roka), keď sa rozbehne produkcia ďalších modelov (respektíve upgradu modelu). V závere roka sa pridá aj produkcia štvrtej automobilky," dodal Koršňák.

"Očakávame, že motorom rastu bol domáci dopyt, najmä spotreba domácností. Silnej spotrebe domácností pomáha priaznivý vývoj na trhu práce – pokles miery nezamestnanosti, rast zamestnanosti a reálnych miezd – ktorý prispieva k zvyšovaniu disponibilného príjmu domácností. V roku 2017 sa očakáva opäť pozitívny príspevok investícií ku rastu HDP, aj keď mierny. Čistý zahraničný obchod bol vlani skôr vlažný a rast tlmil," doplnila Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

ŠÚ SR v stredu v rýchlom odhade informoval, že v 4. štvrťroku 2017 vzrástol HDP v stálych cenách v porovnaní so 4. štvrťrokom 2016 o 3,5 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP zvýšil oproti 4. štvrťroku 2016 o 3,6 % a oproti 3. štvrťroku 2017 o 0,9 %. V bežných cenách sa vo 4. štvrťroku minulého roku vytvoril HDP v hodnote 22,148 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 5,4 % oproti 4. štvrťroku 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.