Na post osobitného vyslanca OSN pre Jemen je nominovaný M. Griffiths

Ilustračná snímka. Foto: TASR

New York 14. februára (TASR) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres upovedomil Bezpečnostnú radu OSN o svojom zámere vymenovať bývalého britského diplomata Martina Griffithsa za svojho nového vyslanca povereného úlohou vyrokovať mier v Jemene. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Nomináciu schváli BR OSN vo štvrtok, ak nikto z jej 15 členov nevznesie námietky. Generálny tajomník už s nimi celú vec neformálne konzultoval.

Griffiths, v súčasnosti výkonný riaditeľ Európskeho mierového inštitútu (EIP), nahradí mauritánskeho diplomata Ismáíla Wúda Šajcha Ahmada. Ten podľa OSN odstupuje po troch rokoch, keď mu tento mesiac vyprší kontrakt.

Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie intervenovala v Jemene v marci 2015 so zámerom poraziť Iránom podporovaných šiitských húsíov a obnoviť medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího.

Ani jeden z týchto cieľov sa však dosiaľ nepodarilo naplniť, pričom konflikt si vyžiadal životy už najmenej 5200 civilistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.