SaS žiada predčasné voľby a odchod R. Fica a R. Kaliňáka

Na archívnej snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Bratislava 5. marca (TASR) - Opozičná SaS podporuje predčasné voľby a žiada, aby do nich dovládol kabinet bez premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). Ak neodstúpi Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar, SaS bude iniciovať mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery vláde. Informoval o tom predseda SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii v Bratislave.

Prezident Kiska v nedeľu oznámil, že začne rokovania s politickými stranami o ďalšom vývoji na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Riešenie vidí v rozsiahlej rekonštrukcii vládneho kabinetu alebo predčasných parlamentných voľbách.

"Prekonať krízu nie je možné kozmetickými úpravami, ale zmenou tejto vlády. SaS podporuje skrátenie volebného obdobia Národnej rady. Jasne hovoríme, že v predčasných voľbách vidíme riešenie. Nech ľudia povedia, akú chcú vládu," povedal Sulík. Do volieb musí podľa jeho slova dovládnuť vláda bez účasti Fica a Kaliňáka. "Sú dôvodne podozriví, že objektívne vyšetrenie dvoch vrážd nie je možné," doplnil Sulík.

Odchod Fica a Kaliňáka je podľa jeho slov jediná možnosť ako nezávisle vyšetriť vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová poukázala, prečo nemožno podľa SaS veriť v nezávislé vyšetrenie vraždy, kým je na čele vlády Fico a ministrom vnútra Kaliňák. Fico mal podľa jej slov správy z pitvy, ktorá má byť súčasťou vyšetrovacieho spisu, do ktorého by nemal mať prístup.

Pri Kaliňákovi poukázala, že Vadalovci a Rodovci majú v legálnej držbe strelné zbrane, hoci Kaliňák tvrdí, že na nich polícia usilovne pracovala. "Ako je potom možné, že títo ľudia na území SR mali v legálnej držbe strelné zbrane?" poukazuje Ďuriš Nicholsonová.

SaS zároveň odmietla obvinenia, ktoré jej adresoval Kaliňák, že vyplatila dotácie a DPH rodine Vadalovcov, ktorá sa spomína v súvislosti s talianskou mafiou a Kuciakovou vraždou. Jana Kiššová z SaS sa zároveň pýta, čo robil Kaliňák, ak boli peniaze neoprávnene vyplatené. "Prečo títo ľudia nesedia v base?" pýta sa Kiššová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR2 Komentárov

  • Jak twój syn może ci wynagrodzić to że go wychowałeś? Stosująctwoje rady w życiu. Myślę, że z Bogiem jest analogiczna sytuacja.

  • n. k.

    Calignac ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.