Novorodenecké oddelenie v Žiline dostalo kryty na inkubátory

Inkubátor, ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 6. marca (TASR) - Dobrovoľníčky zo skupiny Pomôžme predčasne narodeným detičkám darovali novorodeneckému oddeleniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline vlastnoručne ušité špeciálne kryty na inkubátory a obliečky do postieľok novorodeniatok. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

"Kryty na inkubátory slúžia na spríjemnenie prostredia a stíšenie priameho svetla, ktoré by mohlo dopadať na nedonosených novorodencov. Tí potrebujú maximálny pokoj bez rušivých podnetov, medzi ktoré patrí práve aj ostré svetlo. Zakrytím inkubátora tak imitujeme pokračovanie vývoja v maternici," uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že každoročne ošetria na jednotke resuscitačnej starostlivosti vyše sto detí, z ktorých je približne 70 percent práve v inkubátoroch.

Podľa vedúcej sestry novorodeneckého oddelenia Amálie Krkoškovej okrem krytov na inkubátory na oddelení využijú aj ručne šité podhlavníky do vankúšov a obliečky, ktoré im dobrovoľníčky darovali. "Podhlavníky do vankúšov používame pod hlavičku detí a keďže sa často vymieňajú a perú, postupne sa ničia a musíme ich nahradiť novými. Táto pomoc je teda veľmi vítaná. Dostali sme aj obliečky na vankúše, ktoré sú pestré, veselé a vytvoria v postieľkach príjemný dojem," podotkla Krkošková.

Skupina Pomôžme predčasne narodeným detičkám funguje na Facebooku zhruba päť rokov a združuje obetavé ženy z rôznych regiónov Slovenska. "Myslím, že každá naša mama má nejakú skúsenosť. Či už mala nedonosené dieťatko alebo sa v rodine vyskytol nejaký podobný prípad a takýmto spôsobom sa chce poďakovať za starostlivosť alebo určitým spôsobom odvďačiť. Oslovujeme vrchné sestry z novorodeneckých oddelení, či už je to Žilina, Prešov, Michalovce, Humenné, Košice, Trenčín alebo Bratislava, a ponúkame im prácu našich šikovných rúk. Nie sme oficiálne združenie, sme len matky, ktoré dobrovoľne pomáhajú," vysvetlila členka skupiny Mária Drábiková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.