Zelený zákal prichádza potichu a môže končiť slepotou

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Bratislava 6. marca (TASR) - Pacienti by nemali podceňovať preventívne prehliadky u očného lekára. Vďaka pravidelnej návšteve očnej ambulancie sa totiž dá odhaliť i také ochorenie oka, ktoré sa nemusí výrazne prejavovať.

Príkladom je zelený zákal - glaukóm. Ak je neliečený, môže byť príčinou slepoty. Pacient pri tomto probléme vôbec nemusí trpieť bolesťami oka alebo zmenami vo videní, a preto veľmi často o svojom ochorení ani nevie. "Môže sa objaviť u kohokoľvek - od batoliat až po seniorov, navyše je dedičný," povedala v utorok na tlačovej konferencii prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková.

Varovné signály však existujú. Jedným z nich je napríklad fakt, ak človek začína strácať zrak pri periférnom videní. "Mnohí si to však podvedome nahrádzajú pootočením hlavy, a preto si niektorí nevšimnú vôbec nič až do momentu závažnej straty zraku," uviedla Vodrážková.

Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Patria však medzi ne i cievne ochorenia, cukrovka, vysoký krvný tlak, ťažké zápaly či vážny úraz oka alebo závažná krátkozrakosť, vek nad 40 rokov či užívanie kortikosteroidov.

Verejnosť by preto pri prevencii nemala podľa nej otáľať. Využiť by podľa nej mala aj Svetový týždeň glaukómu (11.-17.3.), keď oční lekári záujemcom bezplatne vyšetria vnútroočný tlak. Pôjde o lekárov zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku, zoznam ambulancií možno nájsť na webe www.mojeoko.sk.

Vlani sa bezplatných vyšetrení počas Svetového týždňa glaukómu zúčastnilo asi 1300 ľudí. "Zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku oční lekári zistili u 10 percent účastníkov," povedala Vodrážková.

Zelený zákal oka sa zatiaľ nedá vyliečiť. Pomocou liekov, laserom či operácie sa však dokáže zastaviť postupujúca strata videnia. Operácie zväčša podstupujú pacienti s ťažším štádiom zeleného zákalu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.