K správe o stave súdnictva sa L. Praženková vyjadrí po jej naštudovaní

Na archívnej snímke predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 6. marca (TASR) – Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková sa nateraz nebude vyjadrovať k správe expertov z Európskej komisie pre efektívnu justíciu (CEPEJ), ktorí minulý týždeň predstavili prvé výsledky hodnotenia slovenskej justície. Informovala o tom jej kancelária.

Správa bola Praženkovej doručená minulý týždeň. „Keďže ide o rozsiahly, viac ako 150-stranový materiál, v týchto dňoch sa s ním len oboznamuje. Až po jeho detailnom naštudovaní tak bude môcť podať relevantné stanovisko,“ vysvetlilo v písomnom stanovisku tlačové oddelenie Kancelárie Súdnej rady SR.

Kancelária priblížila, že v nadväznosti na zverejnenie správy prebehnú o nej v marci diskusie ministerstva spravodlivosti so súdmi. Tie sa uskutočnia vždy na úrovni predsedov dvoch krajských súdov a predsedov okresných súdov v ich obvodoch. Cieľom diskusií má byť určenie kľúčových opatrení a ich krátkodobé a dlhodobé priority, ozrejmila Kancelária Súdnej rady SR. Prvé zo stretnutí sa uskutočnilo v pondelok (5.3.).

Vytvorené budú pracovné skupiny s účasťou predstaviteľov súdov a Súdnej rady. „Majú riešiť vhodné podmienky na súde pre rodinnoprávnu agendu, určenie časových rámcov pre dĺžku súdneho konania pre jednotlivé súdne agendy, prerozdelenie finančných a personálnych zdrojov pre všeobecné súdy, súdnu mapu a špecializáciu súdov, ako aj posúdenie aplikovateľnosti inštitútu tzv. lietajúceho sudcu,“ doplnila kancelária.

Správa k stavu justície na Slovensku je prvým hodnotením medzinárodnej organizácie, ktorá vlani sledovala činnosť vybraných súdov. Mapuje stav súdnictva, vyberá oblasti, na ktoré je vhodné sa zamerať a ukazuje možnosti zlepšenia. Spolu s ministerstvom spravodlivosti ju predstavila organizácia CEPEJ v utorok a stredu (27.-28.2) sudcom, politikom, mimovládnym organizáciám a odborníkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.