Pritzkerovu cenu za architektúru po prvý raz získal Ind

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 8. marca (TASR) - Indický architekt a pedagóg Balkrišna Doši sa stal laureátom Pritzkerovej ceny za architektúru za rok 2018. Ide o vôbec prvého Inda, ktorý získal toto prestížne ocenenie, považované za akúsi Nobelovu cenu za architektúru. Laureáta oznámil v stredu Tom Pritzker, predseda Hyattovej nadácie sídliacej v Chicagu, ktorá toto ocenenie udeľuje z iniciatívy rodiny Pritzkerovcov - majiteľov hotelovej siete Hyatt - od roku 1979.

Nadácia ocenila "funkčnosť a poetiku" práce 90-ročného Došiho a jeho schopnosť tvoriť také diela, ktoré rešpektujú východnú kultúru a zároveň prispievajú k skvalitneniu života v Indii. Ocenenie dotované sumou 100.000 dolárov si indický architekt prevezme na ceremónii, ktorá sa bude konať v máji v kanadskom Toronte.

Medzi architektove úspechy patrí napríklad projekt nízkonákladového bývania Araňja v meste Indaur. Komplex dokáže vďaka dômyselnému systému domov, nádvorí a chodníkov poskytnúť ubytovanie až 80.000 ľuďom, uviedla agentúra AP.

Doši uviedol, že svojou celoživotnou prácou sa snažil posilňovať takých ľudí, ktorí nemajú vôbec nič. Zisk prestížneho ocenenia teraz vníma ako poctu pre neho samotného i pre celú Indiu.

Došiho prácu najviac ovplyvnili dvaja z najvýznamnejších architekti 20. storočia - Le Corbusier, vlastným menom Charles-Édouard Jeanneret-Gris, a Louis Kahn.

Našiel si však svoju vlastnú cestu. V nej podľa slov nadácie udeľujúcej Pritzkerovu cenu s "pochopením a úctou pre tradície indickej architektúry" spájal tradičné miestne metódy s prefabrikátmi a tvoril v súlade s indickou kultúrou, dejinami i premenami v čase.

Architekt Doši navrhol veľmi rôznorodé stavby - jeho záber siaha od masívnych betónových obytných blokov až po ladné prírodné krivky, aké možno vidieť v podzemnej galérii, ktorú navrhol v meste Ahmadábád.

Väčšina laureátov Pritzkerovej ceny má stavby v rôznych kútoch sveta, Doši však ako architekt pôsobil takmer výlučne vo svojej vlasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.