Veľkonočné sviatky podporili predaj leteniek a zájazdov v Česku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Praha 19. marca (TASR) - Blížiaci sa predĺžený veľkonočný víkend výrazne podporil predaj leteniek a zájazdov v susednom Česku. Po vyhlásení Veľkého piatku za štátny sviatok pred tromi rokmi sa predaj oproti normálu zvýšil o štvrtinu a tento rok bude pravdepodobne ešte vyšší. Najobľúbenejšími destináciami sú Egypt, Spojené arabské emiráty a Kanárske ostrovy. Uviedol to portál idnes.cz.

Veľká noc bola pre cestovné kancelárie a predajcov leteniek silným obdobím už pred rokom 2015, keď sa Čechom tieto sviatky predĺžili ešte o Veľký piatok. Podľa vedúceho portálu Letuška.cz Josefa Trejbala sa cez veľkonočný víkend vždy predalo o 10 % viac leteniek ako v iných jarných dňoch.

Predĺženie voľného času o jeden deň však výrazne zmenilo turistické ciele ľudí, ktorí voľno trávia cestovaním. V minulosti prevažovali najmä takzvané eurovíkendy, teda krátke poznávacie zájazdy do európskych miest. Teraz si však stále viac ľudí pridáva k sviatkom ďalšie dni dovolenky a odchádzajú k moru do nejakej vzdialenejšej destinácie, kde je možné sa už na jar kúpať.

"Veľmi žiadané sú napríklad Spojené arabské emiráty, kde už skutočne zostávajú posledné voľné miesta," uviedol hovorca cestovnej kancelárie Fischer Jan Bezděk. Vo väčšine prípadov si klienti berú dlhší pobyt a využívajú fakt, že minú menej dní dovolenky, dodal.

Okrem exotických dovoleniek využívajú Česi Veľkú noc aj na posledné lyžovačky. Láka ich aj fakt, že v tomto období už v lyžiarskych strediskách platia mimosezónne cenníky, uviedla riaditeľka predajcu zájazdov Dovolena.cz Eva Sedlmayerová.

Väčšina klientov portálu Dovolena.cz však tento rok cez Veľkú noc mieri k moru. Zatiaľ čo pred tromi rokmi si tento termín vybrala na zájazd k moru polovica všetkých klientov, teraz je to až 70 %. Najviac z nich smeruje už tradične do Egypta, ktorý predstavuje cenovo dostupnú destináciu, kde je teplo aj v zime.

V prípade portálu Letuška.cz naopak najviac klientov smeruje do Londýna, Paríža, Amsterdamu alebo Barcelony, čo sú obvyklé ciele eurovíkendov. Z menej tradičných dovolenkových miest narastá dopyt napríklad po letenkách do Káthmandu v Nepále, čo poukazuje na záujem ľudí o aktívnu turistiku.

Okrem cestovných kancelárií a agentúr si tak predĺženie veľkonočných sviatkov pochvaľujú aj letecké spoločnosti.

Výrazne lepšie sa počas týchto jarných sviatkov predávajú tiež letenky do Prahy. Až štyri pätiny cestujúcich ČSA tvoria zahraniční klienti. V období Veľkej noci cestujú do Prahy najviac Taliani, Švédi, Dáni a ďalší obyvatelia severských štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.