Novým predsedom Únie potravinárov Slovenska sa stal Stanislav Voskár

Na archívnej snímke Stanislav Voskár. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 21. marca (TASR) - Novým predsedom Únie potravinárov Slovenska (ÚPS) sa stal Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ). Na marcovom 25. riadnom valnom zhromaždení ÚPS ho do funkcie zvolilo nové predstavenstvo ÚPS. Vystriedal tak dlhoročného predsedu ÚPS Dušana Janíčka. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Ani v roku 2017 sa nepodarilo zastaviť dlhodobý úpadok nielen potravinárskeho priemyslu, ale aj celého agropotravinárskeho sektora," povedal Janíček. Hlavným ukazovateľom tohto negatívneho stavu ostáva podľa neho prehlbujúce sa pasívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami, ktoré v roku 2017 dosiahlo úroveň viac ako 1,4 miliardy eur. O stave odvetvia hovorí aj podiel slovenských výrobkov na regáloch predajní na úrovni 40 %.

Janíček podľa Holéciovej zároveň zdôraznil, že potravinárskemu priemyslu na Slovensku je potrebné venovať výrazne väčšiu pozornosť a podporu štátu. Pod prehlbujúci sa úpadok slovenského potravinárskeho priemyslu sa podpisuje najmä agresívna obchodná politika nadnárodných reťazcov, technologický a inovačný dlh podnikov, diskriminačná poľnohospodárska politika EÚ a niektoré legislatívne opatrenia vlády SR. Ako najkritickejšie legislatívne opatrenie označil zákon o odpadoch, ktorý má obrovský negatívny finančný dopad na potravinársky priemysel na Slovensku.

Nový predseda ÚPS Stanislav Voskár chce najmä zlepšiť postavenie potravinárstva na Slovensku. "Celý potravinársky sektor sa potáca, a preto by mala prísť jasná vízia s jasnými cieľmi, ktoré prinesú skutočný rast v tomto odvetví," priblížil Voskár. Potravinársky priemysel spolu s poľnohospodárskou prvovýrobou musia podľa neho patriť medzi nosné odvetvia štátu. Na rozdiel od Slovenska je potravinársky priemysel v rámci EÚ najväčším spracovateľským priemyslom a zároveň aj najväčším zamestnávateľom.

Nový predseda ÚPS očakáva, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a vláda SR sa začnú s plnou vážnosťou venovať ochrane domáceho potravinárskeho priemyslu, vytvoria nástroje a vyčlenia dostatočné finančné zdroje na podporu existujúcich potravinárskych podnikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.