Klienti DSS Adamovské Kochanovce budú žiť v komunitách

Klienti Domovov sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach na archívnej snímke. Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Trenčín 27. marca (TASR) – Začleniť zdravotne postihnutých prijímateľov sociálnych služieb do bežného života je cieľom zmeny spôsobu poskytovania sociálnej starostlivosti zo súčasnej inštitucionálnej formy na komunitnú. Projekt transformácie Domova sociálnych služieb (DSS) Adamovské Kochanovce v Trenčianskom okrese schválilo na pondelkovom (26. 3.) zasadnutí zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

Podľa vedúcej odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martiny Lamačkovej je princípom projektu presunutie takmer 70 klientov spolu so zamestnancami zo súčasných priestorov kaštieľa v Adamovských Kochanovciach do nových domčekov. Zamestnanci budú žiť v komunitách s klientmi, ich počet bude záležať od stupňa postihnutia prijímateľov sociálnej služby, medzi ktorými sú aj imobilní.

„Plánujeme postaviť 12 domčekov v Trenčíne, Mníchovej Lehote, Drietome, Melčiaciach-Lieskovom a v Trenčianskych Bohuslaviciach. V Trenčíne bude aj sídlo domova sociálnych služieb, kde sa budú poskytovať služby denného stacionára,“ informovala Lamačková s tým, že TSK by chcel v tomto roku predložiť žiadosť a projekt realizovať v budúcom roku. Klienti by mali v nových komunitách žiť v roku 2020.

Predpokladaná cena celého projektu je podľa nej okolo štyri milióny eur, financovaný by mal byť prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu s päťpercentnou spoluúčasťou TSK.

Projekt komunitnej formy poskytovania sociálnych služieb víta predsedníčka komisie sociálnej pomoci a zdravotníctva pri zastupiteľstve TSK Eva Bočincová. „Boli sme na skusy aj v Českej republike a myslím si, že takéto zariadenie komunitného typu bude pre ľudí prínosom. Pokiaľ to prijmú obyvatelia tých dotknutých obcí. Riaditeľka zariadenia už komunikovala s predstaviteľmi obcí, myslím si, že s tým nebude až taký problém,“ doplnila Bočincová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.