Vedcom sa podaril zaujímavý objav: V prázdnom sarkofágu našli múmiu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Sydney 27. marca (TASR) - Austrálski vedci objavili pozostatky múmie v 2500-ročnom sarkofágu, ktorý mal byť podľa múzejných záznamov prázdny. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia BBC.

Sarkofág ležal 150 rokov nedotknutý v univerzitnom múzeu v austrálskom meste Sydney. Keď ho bádatelia vlani otvorili, prekvapilo ich, že v ňom našli ľudské nohy a kosti.

Vedci ďalej spresnili, že telesné pozostatky už predtým poškodili pravdepodobne vykrádači hrobiek.

Archeológ Jamie Fraser z Nicholsonovho múzea na Sydneyskej univerzite označil pocity z tohto zaujímavého objavu ako "nepopísateľné" a uviedol, že egyptskú hrobku sa mu ešte nikdy odkryť nepodarilo, ale "toto sa k tomu priblížilo".

Tento egyptský sarkofág spolu s ďalšími tromi získal v období okolo roku 1860 zakladateľ sydneyského múzea. V záznamoch ho neskôr označili za prázdny.

Fraser povedal, že sarkofágu, ktorý na prvý pohľad vyzeral "ošumelo a neurčito", sa nedostalo veľa pozornosti. Egyptológovia sa totiž venovali skôr takým, ktoré vyzerali pôsobivejšie a boli v nich zachované celé múmie.

Odborníci sa teraz budú snažiť múmiu, ktorú vykrádači hrobiek doslova "roztrhali na kusy", identifikovať. Z jej tela sa zachovalo len približne desať percent.

Fraser sa domnieva, že hieroglyfy na sarkofágu pochádzajú približne zo 6. storočia pred n.l. a naznačujú, že by mohol patriť žene menom Merneitites, ktorá bola pravdepodobne kňažkou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.