Laureátka Nobelovej ceny za mier Júsafzajová sa vrátila do Pakistanu

Malála Júsafzajová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Islamabad 29. marca (TASR) - Islamabad 29. marca (TASR) - Laureátku Nobelovej ceny za mier Malálu Júsafzajovú premohli emócie na recepcii organizovanej v Islamabade na jej počesť premiérom Šáhidom Chákánom Abbásím. Do rodného Pakistanu sa vrátila vo štvrtok prvýkrát po tom, ako v roku 2012 prežila útok militanta z fundamentalistického hnutia Taliban.

"Po celé tie roky som sa túžila vrátiť do svojej krajiny," uviedla so slzami v očiach a dodala, že bude pokračovať v kampani za vzdelávanie dievčat.

Premiér Abbásí vyslovil radosť nad tým, že môže privítať späť "dcéru Pakistanu". "Si najsilnejším z pakistanských hlasov proti extrémizmu," uviedol podľa agentúry DPA v krátkom prejave s tým, že v jeho krajine už bol terorizmus eliminovaný.

Dnes 20-ročná Júsafzajová sa vo svete stala známou a uznávanou v roku 2012, keď ju ozbrojený muž z militantného hnutia Taliban postrelil v Pakistane za to, že presadzovala právo dievčat chodiť do školy. S vážnymi zraneniami ju liečili v nemocnici v anglickom Birminghame, potom v tomto meste pokračovala v ďalšom vzdelávaní a udelili jej Nobelovu cenu za mier. Mladá aktivistka medzičasom získala študijné miesto na prestížnej Oxfordskej univerzite v Anglicku.

Pakistanská televízia odvysielala zábery, na ktorých vidno Júsafzajovú s rodičmi na Medzinárodnom letisku Bénazir Bhuttovej v Islamabade; sprevádzali ich mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

Júsafzajová opakovane hovorila o svojej túžbe vrátiť sa do Pakistanu. Naposledy sa v tomto duchu verejne vyjadrila v januári na Svetovom ekonomickom fóre.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.