Cesty na území Vysokých Tatier sú po zime v zlom stave

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vysoké Tatry 19. apríla (TASR) - Príchod jari odhalil stav viacerých ciest na Slovensku a výnimkou nie sú ani tie na území Vysokých Tatier. Z pohľadu cestárov najtvrdšia zima za ostatných päť rokov spôsobila viacero dier, výtlkov a rozbitých úsekov. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš v tejto súvislosti inicioval stretnutie s riaditeľom Správy a údržby ciest (SÚC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre oblasť Poprad Mariánom Barillom, na ktorom pripravili plán opráv ciest. Ten sa bude týkať jednak úseku ciest s celkovou dĺžkou 44 kilometrov od západnej hranice okresu Poprad po križovatku v Tatranskej Kotline, ale aj hlavného ťahu z Popradu do Starého Smokovca.

"Do prvej menovanej komunikácie pôjde takmer 30.000 eur. Na zabezpečenie vysprávok po zime máme na tatranské cesty predbežne plánovaných 354 ton asfaltového betónu. Tento objem môže byť v prípade potreby zvýšený," potvrdil Barilla s tým, že vysprávky tatranských ciest patria medzi priority podtatranských cestárov. Súvisí to s tým, že Vysoké Tatry sú turistami najviac navštevovaným regiónom v Prešovskom kraji. "Sú našou vizitkou a podľa nich si návštevníci tvoria obraz o úrovni Slovenska. Preto plánujeme z Tatier odísť, až keď budú cesty kompletne vyčistené a vyspravené," dodal popradský riaditeľ SÚC PSK.

Mesto Vysoké Tatry sa rozprestiera na ploche 360 štvorcových kilometrov a svojou rozlohou patrí medzi najväčšie mestá v SR. Najväčšou investičnou akciou tohto roka by mala byť rekonštrukcia cesty z Popradu do Starého Smokovca. "Je to najfrekventovanejší vstup do nášho mesta a mal by tak aj vyzerať," konštatoval Mokoš.

Na modernizáciu cesty II/534 Poprad – Starý Smokovec bolo schválených takmer 3,9 milióna eur. Dĺžka úseku, ktorý prejde zásadnou rekonštrukciou, je viac ako päť kilometrov, pričom 85 percent nákladov na rekonštrukciu pokryjú prostriedky z fondov Európskej únie. "Desať percent poskytne štátny rozpočet a len zvyšných päť percent budú vlastné zdroje PSK," dodal Barilla s tým, že ak verejné obstarávanie prebehne podľa plánu, práce by mali začať v druhom polroku 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.