Ostrov Havaj postihli ďalšie tri zemetrasenia

Sopka Kilauea v pozadí. Foto: TASR/AP

Washington 5. mája (TASR) - Tri nové zemetrasenia hlásili v piatok miestneho času z ostrova Havaj, kde úrady Spojených štátov už predtým nariadili v súvislosti s erupciou sopky Kilauea povinnú evakuáciu obyvateľstva. Píše o tom agentúra DPA.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,3 zaznamenala americká geologická služba USGS len 90 minút po zemetrasení magnitúdy 6,9, ktoré zase nasledovalo iba hodinu po otrasoch zeme s magnitúdou 5,4.

Posledné z týchto troch zemetrasení zasiahlo Havaj v piatok popoludní o 14.37 h (sobota 02.37 h SELČ), predošlé dve nastali v ten istý deň okolo poludnia havajsko-aleutského času (HST), teda zhruba okolo polnoci z piatka na sobotu SELČ.

Otrasy zemského povrchu s magnitúdou 5,0 a desiatky následných dotrasov zažili obyvatelia tichomorského ostrova Havaj, patriaceho Spojeným štátom, aj v priebehu štvrtka.

Vtedy začala do obývaných oblastí chrliť lávu sopka Kilauea a tamojší guvernér vyhlásil stav núdze. Prúdy sopečnej lávy vytryskovali až do výšky 46 metrov a žeravá magma pomaly stekala do vzdialenosti desiatok metrov, opísala agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.