Indikátor ekonomického sentimentu v máji medzimesačne klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. mája (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu v máji oproti hodnote minulého mesiaca klesol o 0,8 bodu na úroveň 103,8. A to najmä pre zníženie dôvery v priemysle, stavebníctve, službách a čiastočne aj v obchode.

Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) Slovenskej republiky. Aktuálne sa indikátor zhoduje s hodnotou dlhodobého priemeru a prevyšuje výsledok rovnakého obdobia minulého roka o 1,2 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle v máji poklesol o 5 bodov na hodnotu 2,7. Vývoj indikátora podľa ŠÚ SR nepriaznivo ovplyvnil pokles objednávok po priemyselných výrobkoch a rast zásob hotových výrobkov. "V máji indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 2 body na -2,5 vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok," doplnil ŠÚ SR. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 23,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode klesol v máji v porovnaní s aprílom o 0,3 bodu na hodnotu 19,7 vplyvom negatívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít. Indikátor dôvery v službách v máji mierne klesol, jeho hodnota (7,7) sa v porovnaní s aprílom znížila o 1 bod. "Vývoj indikátora bol ovplyvnený nepriaznivými hodnoteniami podnikateľskej situácie a očakávaného dopytu, pričom dopyt za posledné tri mesiace respondenti hodnotili pozitívne," opísal ŠÚ SR.

Po troch mesiacoch poklesu sa spotrebiteľská atmosféra na Slovensku zlepšila. V máji 2018 sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery dosiahol úroveň -3,3. Za významným medzimesačným nárastom indexu o 4,4 bodu bolo zvýšenie optimizmu pri všetkých zložkách - predpokladaný vývoj hospodárskej situácie a nezamestnanosti v krajine, perspektívy úspor a očakávaný vývoj finančnej situácie v domácnosti. Respondenti boli o 0,6 bodu optimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.