Šéf macedónskej diplomacie o rokovaniach s EÚ: Zázraky sa dejú

Na snímke šéf macedónskej diplomacie Nikola Dimitrov. Foto: TASR/AP

Skopje 29. mája (TASR) - Macedónskeho ministra zahraničných vecí Nikolu Dimitrova neodradili pochybnosti niektorých členských krajín Európskej únie o tom, že by jeho krajina mohla začať prístupové rokovania ešte tento rok. "Zázraky sa dejú," povedal Dimitrov podľa spravodajského servera Balkaninsight.com v pondelok v Bruseli.

Dimitrov sa v Bruseli zúčastňuje na schôdzke Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. Pre macedónsku agentúru MIA povedal, že Francúzsko a Holandsko sú spomedzi štátov Únie najskeptickejšie, čo sa týka garantovania prístupových rokovaní Macedónska ešte v priebehu tohto roka.

Šéf macedónskej diplomacie zároveň vyjadril nádej, že predpokladaný prielom v rokovaniach o názve krajiny medzi Macedónskom a Gréckom pomôže presvedčiť skeptikov. "Ak sa tento historický prielom uskutoční, bude to možnosť pre celú Európu, aby sa podieľala na úspechu. Nie sme v pozícii, aby sme si mohli dovoliť taký luxus, že premeškáme historické príležitosti," podotkol Dimitrov.

Európska komisia tento rok odporučila začatie rokovaní s Albánskom a Macedónskom, pripomína Balkaninsight. Obe krajiny dúfajú, že dostanú zelenú pre rozhovory na júnovom summite EÚ. Niekoľko krajín vrátane Francúzska, Holandska a Nemecka sa však na nedávnom summite Únie a západného Balkánu v Sofii očividne k tomuto procesu nepripojili.

Napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron na schôdzke povedal, že nie je naklonený takémuto kroku, "kým nemáme všetky istoty a uskutočnené reformy".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že otázka rozšírenia zostala na júnový summit EÚ.

Albánsky premiér Edi Rama po návrate zo Sofie povedal, za možným zamietnutím rozhodnutia o otvorení rokovaní s Albánskom a Macedónskom sú vnútorné problémy EÚ.

Ďalšiu neistotu spôsobil cez víkend uniknutý návrh dokumentu podporovaný niekoľkými európskymi krajinami, o ktorom informovali macedónske médiá. Dokument odporúča odloženie začatia prístupových rokovaní s Albánskom a Macedónskom s tým, že krajiny ešte nie sú pripravené.

K Macedónsku sa v dokumente píše, že napriek zmenenej situácii v tejto krajine nebol zaznamenaný jasný pokrok v implementácii naliehavých reformných priorít. Reformy v súdnictve podľa uniknutého dokumentu stále "prebiehajú", depolitizácia štátnej správy je pomalá a boj proti korupcii a organizovanému zločinu zatiaľ nepriniesol dostatočné výsledky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.