Európske akcie klesajú a euro sa pohybuje blízko 6,5-mesačného minima

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 29. mája (TASR) - Európske akcie klesajú už druhý deň v rade. A spoločná mena sa drží blízko 6,5-mesačného minima. Dôvodom sú obavy investorov z prípadného rozpadu eurozóny v súvislosti s vývojom v Taliansku, ktoré odštartovalo novú predvolebnú kampaň. Tá by sa totiž mohla stať referendom o členstve v eurozóne.

A hlasovanie o dôvere, ktoré v piatok (1.6.) čaká španielskeho premiéra Mariana Rajoya, neistotu ešte prehlbuje.

Európske akcie si tak pripisujú ďalšie straty, keďže trhy majú obavy, že volebná kampaň v Taliansku by sa mohla sústrediť na členstvo krajiny v európskych inštitúciách. Protiimigračná Liga Severu (LN) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) sa v pondelok (28.5.) vzdali plánov na vytvorenie vlády, keď prezident Sergio Mattarella odmietol ich návrh, aby sa ministrom hospodárstva stal euroskeptik Paolo Savona.

Európsky index FFIc1 klesol v utorok o 0,5 %, zatiaľ čo Eurostoxx 50 STXEc1 sa znížil o 0,1 %.

Hlavný taliansky akciový index klesol o 1,6 % na deväťmesačné minimum. Akcie talianskych bánk sa znížili o ďalších 2,5 % po 4-% poklese v predchádzajúcom dni v reakcii na výpredaj štátnych dlhopisov, ktoré tvoria podstatnú časť portfólia bánk.

Oživenie obáv z potenciálneho kolapsu eurozóny spôsobilo, že index bánk v eurozóne klesol o 2 % a smeruje k najväčšiemu mesačnému prepadu od referenda o brexite v júni 2016.

Stres sa z Taliansku rozšíril na ďalšie periférne trhy eurozóny, pričom španielske a portugalské bankové banky sa ocitli v prednej línii.

Kurz eura sa dnes ráno pohyboval v blízkosti 6,5-mesačného minima pre obavy z vývoja v Taliansku. Presnejšie, spoločná mena sa ráno predávala po 1,1629 USD, pričom v predchádzajúci deň uzavrela obchodovanie na úrovni 1,1608 USD/EUR, čo bola jej najnižšia hodnota od začiatku novembra 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.