Izraelská armáda podnikla ďalšie útoky na pásmo Gazy

Izraelská tanková jednotka, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 30. mája (TASR) - Izraelská armáda podnikla v noci na stredu v pásme Gazy ďalšie útoky na 25 "nových vojenských cieľov" patriacich radikálnemu hnutiu Hamas. Išlo o izraelskú odvetu za palestínske raketové a mínometné útoky.

V utorok, v prvý deň súčasnej najväčšej konfrontácie medzi Izraelom a ozbrojenými palestínskymi skupinami od vojny v roku 2014, Izrael oznámil, že zasiahol viac ako 35 vojenských cieľov hnutí Hamas a Islamský džihád.

Medzi cieľmi izraelskej paľby boli dielne na výrobu rakiet, kryty pre drony a iné objekty vojenskej infraštruktúry.

Informácie o prípadných obetiach na životoch alebo zranených v pásme Gazy zatiaľ nie sú k dispozícii.

Izraelská armáda v utorok neskoro večer informovala, že z pásma Gazy bolo na Izrael počas utorka vypálených asi 70 rakiet a mínometných striel. Časť z nich zlikvidovali izraelské systémy protiraketovej obrany. Zranenia utrpeli traja izraelskí vojaci.

Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela, odsúdili ostreľovanie izraelských civilných cieľov Palestínčanmi a žiadali zvolať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktorej členovia sa zídu v New Yorku v stredu.

Indikátorom vážnosti situácie je skutočnosť, že ozbrojené krídla hnutí Hamas a Islamský džihád vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa prihlásili k zodpovednosti za ostreľovanie Izraela. Podľa oboch hnutí šlo o odvetu za izraelské útoky na ich pozície v Gaze, pri ktorých v nedeľu údajne prišli o život traja príslušníci Islamského džihádu. Palestínske hnutia zdôraznili, že "takéto zločiny nebudú v žiadnom prípade tolerované".

Palestínske militantné skupiny v pásme Gazy vyjadrili v utorok večer ochotu dodržiavať prímerie s Izraelom v prípade, ak na pokoj zbraní pristúpi aj izraelská strana.

Podľa vysokopostaveného predstaviteľa hnutia Hamas, ovládajúceho pásmo Gazy, je ochota zastaviť boje výsledkom zásahu egyptských vyjednávačov.

Prímerie by malo ukončiť súčasnú vojenskú konfrontáciu medzi Hamasom a Izraelom, ktorá je najintenzívnejšou od vojny v Gaze z roku 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.