Prvé voľby po Mugabeho páde sa v Zimbabwe uskutočnia 30. júla

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Harare 30. mája (TASR) - Prvé prezidentské a parlamentné voľby v Zimbabwe od vlaňajšieho zosadenia prezidenta Roberta Mugabeho sa uskutočnia 30. júla. Oznámil to v stredu prezident Emmerson Mnangagwa, ktorého citovala agentúra Reuters.

Mnangagwa, ktorý vo funkcii nahradil Mugabeho, opakovane sľubuje slobodné a spravodlivé voľby a chce, aby na ich priebeh dohliadali medzinárodní pozorovatelia.

V blížiacich sa voľbách bude Mnangagwa čeliť viacerým politickým protivníkom vrátane 40-ročného Nelsona Chamisu z hlavného opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC-T).

Zimbabwianska armáda v polovici novembra 2017 nenásilne prevzala moc v krajine po tom, čo Mugabe odvolal Mnangagwu z funkcie viceprezidenta. Armáda sa totiž obávala, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej neobľúbenej manželke Grace.

Autoritatívneho Mugabeho mnohí pokladali za hlavnú príčinu hospodárskeho úpadku svojej krajiny. Vládol v nej takmer neobmedzene 37 rokov, teda odvtedy, čo Zimbabwe vyhlásilo nezávislosť od Británie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.